Прочитај ми чланак

КИНЕСКИ ПОГЛЕД НА СВЕТ (ПРЕВОД ЗА СРБИН.ИНФО): Ми, Кинези, посебно смо посебни

0
kineski kuvar _

Фото: Flickr user David Baxendale.

Чекала сам у реду испред кинеске пиљарнице. Жена испред мене је на енглеском језику затражила поврће и пиринач. Кинескиња иза пулта није разумела, па странкиња љубазно понови шта хоће, али гласније. Како није била глува, жени иза пулта то ништа није помогло. Зато странкиња поче да виче: „ХОООЋУУУ ПОООВРЋЕЕЕ ИИИ ПИИИРИИИНААЧ.“ Било је непријатно гледати, али срећом, ту се нашла билингвална особа да преведе…

Ово је била илустративна парабола. У последње време много се говори како САД (и Аустралија) снажније  узвраћају на понашање Кине у Јужном кинеском мору, јер оно што је до сада чињено није деловало. Моја поента је да је, уместо викања исте ствари и очекивања да ће се добити другачији одговор, неопходно дубље културолошко разумевање.

Да би се утицало на понашање Кине, мора се схватити да они који се у Кини питају одлуке доносе на основу кохерентног, постојаног и моћног погледа на свет, суштински другачијег од оног на Западу. Прави и делотворни покушаји утицаја на понашање Кине треба да га као таквог прихвате и према њему поступају.

Описаћу неколико основних начела овог погледа на свет, мада крајње поједностављено. И уз ограду – нисам Кинескиња, а ова запажања су заснована на истраживањима и анализама током неких десетак година живота у Кини. Различити аспекти кинеског погледа на свет се преклапају и међусобно појачавају. Сваки има фиксирани наративни оквир, али се садржај сваког може пребацивати у други, у складу са потребама градње идентитета у датом тренутку. Рекла бих да управо у области променљивог садржаја можемо улучити најбоље прилике да стварно утичемо на доношење одлука код Кинеза.

kinezi z
Први наративни оквир: Век понижења

Садржај: Ми, Кинези, трпели смо од ваше руке, руке империјалистичког Запада (углавном САД и Јапана), више од једног века. Цепали сте нам отаџбину зарад утаживања похлепе.

Импликација: Све, и то без изузетка, што „други“ чини или каже је израз жеље да се Кина сузбије, и типично је, не изненађује, да се очекивати. Интересантно је што се предметна спољна сила мења према политичкој експедитивности. Француска и Велика Британија су за Опијумских ратова који су почели 1840-их Кини нанеле највише зла, али их она ових дана много не спомиње.

kineski predsednik u kabinetu
Други наративни оквир: Без Комунистичке партије, наше нове савремене Кине нит би било, нити је може бити

Садржај: Партија можда није савршена али је резолутно окончала грађански рат, победила Јапанце, извукла из сиромаштва 550 милиона људи, вратиће Кини достојанство и углед у свету који јој и припада. Нова Кина и „Ми, Кинези“, без ње не би постојали.

Импликације: Корупција, успоравање раста БДП, загађење итд. неће угрозити легитимитет Комунистичке партије. Њена два кључна стуба су: (а) неписани друштвени договор, да се народ, све док се материјално благостање побољшава, неће бавити политиком, и; (б) јак осећај заједничког националног идентитета, тренутно заснован на заузимању природне улоге Кине у свету.

Chinese-babies---008
Трећи наративни оквир: Културне карактеристике су непроменљиве

Садржај: Јапан је похлепан, експанзионистички, милитантан, непоуздан; САД су империјалистичке и хегемонистичке; Кина је мирољубива, одговорна и нит је империјалистичка, нити колонијална.

Импликације: Видети Први наративни оквир, посебно релевантан у расправама око деловања САД у Јужном и Јапана у Источном кинеском мору.

Четврти наративни оквир: Ми, Кинези, посебно смо посебни

Садржај: На свету постоје само „Ми, Кинези“ и „остали“, неразлучива маса некинеза.

Импликације: Ви нас никада нећете разумети, увек ћете нас погрешно тумачити, увек ће ваш суд о нама бити неповољан, тако да можемо с правом занемарити спољашње критике.

kineski oficiri
Пети наративни оквир: Историја је судбина

Садржај: Кина је одувек велика цивилизација, и увек ће бити. Протекли период у којем је Кина била слаба и сиромашна није ништа друго до аберација, углавном кривицом страних сила. Сасвим је природно и очигледно да ће Кина превазићи ову тренутну слабост и вратити се тамо где је одувек требало да буде.

Импликације: Разумно је, логично, природно и заиста очигледно да ће Кина поново бити лидер Азије, и да ће и друге азијске земље то  временом схватити.

Шести наративни оквир: Кина је породица

Када је у питању суочавање са спољним светом, ми смо прво и пре свега Кинези. Национални идентитет је од кључног значаја у односима са светом.

Импликације: Изван Кине се не износи „прљав веш“. Можемо се међусобно критиковати, али немамо намеру да о томе причамо са вама, а свакако нећемо прихватити вашу критику.

Ово је, наравно, тек кроки кинеских светоназора. Међутим, чини ми се да је улога перцепције и идентитета код доношења одлука у међународним односима опасно занемарена у садашњим анализама и рецептима за будућа дејства у Јужном кинеском мору. Као што су Сједињене Америчке Државе збуњене што Кина изгледа не може да разуме наизглед очигледно, тако и Кина заиста не може да схвати зашто свет не види да се Кина само враћа тамо где је одувек требало да буде.

Корисни линкови

Када су Американци господарили Пекингом
Кинеских „три не“
Кина у Африци

Аутор: др Мериден Варал (Dr Merriden Varrall)
Извор: Real Clear Defense
Избор и превод: Ћирилизовано за СРБИН.ИНФО
Опрема: СРБИН.ИНФО