Прочитај ми чланак

КИНА затвара милионе људи у Вухану, због четири асимптоматска случаја ковид-а

0

Скоро милион људи у предграђу Вухана, града у централној Кини у којем је први пут регистрован корона вирус, стављено је под изолацију.

Становницима округа Ђангша наређено је да остану у становима и кућама три дана после откривања четири асимптоматска случаја ковида.

Кина спроводи стратегију „нулте толеранције на ковид“, која подразумева масовна тестирања, строге изолације и одвођење људи у ковид логоре.

У Вухану, граду у коме живи 12 милиона људи, обавезна редовна тестирања отркила су два асимптоматска случаја у последња два дана.

Још два случаја откривено је праћењем контакта, па је недуго после тога проглашено закључавање.

Вухан је постао познат широм света почетком 2020. године као прво место где су научници открили нови корона вирус назван ковид-19, као и први град који је стављен под оштре рестриктивне мере али и град у којем се налази лабораторија у којој су се истраживали вируси и у којој се експериментисало на вирусима.

У то време, свет је био шокиран строгим закључавањем, али су многи градови и земље убрзо били приморани да уведу сличне мере.

Касније је Кина постала позната као земља са успехом у борби против ковида, а ограничења укинута много раније него у многим другим земљама.

Ипак, откако је Кина увела стратегију „нулте толеранције на ковид“, то се променило.

Све су чешћа локална затварања, за разлику од других земаља које покушавају да живе са вирусом.

У јуну, становници Шангаја, велике финансијске престонице Кине са скоро 25 милиона становника, коначно изашли из стриктног двомесечног затварања.

Они се навикавају на „нову нормалност“ честих масовним тестирањима.

Све већи број кинеских компанија и фабрика увели су систем затворене петље како би пратили циљ потпуног елиминисања ковида.

Да би неки делови привреде остали отворени, запосленима је речено да привремено живе на радним местима како би смањили контакте на путу између посла и куће.

Кина је забележила више од 2,2 милиона оболелих и 14.720 смртних случајева од почетка пандемије 2019. године, наводи се у статистици америчког Универзитета Џон Хопкинс.