Прочитај ми чланак

КИНА СПАШАВА НИГЕРИЈУ, уједно и Европску унију од нове мигрантске катастрофе

0

Нигерија, најнасељенија држава у Африци, суочава се с економским колапсом. Међутим, афричку земљу би могли спасити петројуан и кинеска улагања, што ће за последицу имати спречавање велике катастрофе и миграцијског вала према обалама Сјеверне Африке и даље према Европи.

Унаточ богатим резерве нафте, Нигерија је на путу да постане пропала држава. Етнички и вјерски сукоби, сукоби око расподјеле добити, стални високи демографски раст, корупција која бјесни на свим нивоима и политичке погрешке се виде у свим сегментима друштва.

Народна Република Кина, која већ годинама улаже огромне своте новца у “црни континент”, сада се посебно фокусирала на Нигерију и жели уложити милијарде долара у нафтну индустрију земље. На примјер, већ је уложено 14 милијарди долара и сада су договорени кредитне линије у износу од још 3 милијарде долара које ће Кина уложити у сарадњу с нигеријском националном нафтном компанијом у развој оф шор нафтног сектора земље западне Африке.

За САД и Индију, који се такође боре за утицај у Нигерији, ово је велики изазов.

Иако је Вашингтон главни војни партнер власти у Абуји, Нигерија на америчка помоћ и сарадњу може рачунати само под одређеним условима, док је Њу Делхи највећи енергетски партнер земље. Логично је да све већа укљученост Кине у пословима Нигерији може угрозити привилегирани статус којег су до сада у земљи уживали САД и Индија.

И док Индија, као купац нигеријске нафте и без војних и геополитичких претензија у Нигерији, може купити нафту из Ирана, САД имају друге интересе. Но, Вашингтон нема новца као Пекинг и кинески утицај је тешко зауставити.

Растуће финансијска улагања Кине у Нигерију и Африку служе и за изградњу афричког дела “Новог пута свиле”, дионице “Сахел-Сахара”, чиме би се на велики инфраструктурни пројект Пекинга, повезивања готово цијелог свијета с Кином, проширио и на “црни континент”.

Ако би се урушила Нигерија, то би било поражавајуће за кинеске планове. Но, још више од Кине, која би овај губитак сигурно успјела пребродити, за Европску унију би то била права катастрофа. Умјесто да се ЕУ договори с Кином, да свој допринос спашавању ове земље, не нужно финансијски, Брисел се понашао као да се ти догађа тамо негдје у Африци и то је ионако подручје утицаја Сједињених Држава.

Али ако афричка држава, која броји око 190 милиона становника, пропадне и падне у хаос секташких и етничких сукоба, десетине милиона становника Нигерије ће бити присиљени на бијег према сјеверу, према Медитерану и према Европи. Стога су покушаји стабилизације афричке земље од стране Кине уједно и интереси Европљана. Но, као што је случај десетљећима, дестабилизације, смјене режима и ратови Африци никада нису привлачили посебну позорност јавног мнијења у Европи и проблеми настану тек када рачуни дођу на наплату.