Прочитај ми чланак

КИНА: Санкције Русији довешће до глобалне глади и енергетске кризе

0

Кампања међународних санкција за кажњавање Русије због сукоба у Украјини имаће супротан учинак, узрокујући патњу људи широм света, а истовремено неће промовисати мир у бившој совјетској републици, рекао је високи кинески дипломата Савету безбедности УН-а.

“Санкције неће донети мир, већ ће само убрзати преливање кризе, покрећући опсежну кризу хране, енергије и финансија широм света”, рекао је заменик кинеског амбасадора у УН-у Даи Бинг у четвртак у Неw Yорку. Додао је да ће наставак наметања санкција Москви натерати децу широм света да “трпе горке последице”.

Даи је дао своје коментаре на састанку Савета безбедности како би разговарали о хуманитарној кризи коју је изазвао сукоб Русије и Украјине. Иако је такође говорио о напорима да се помогне заштити деце погођене борбама, као што је охрабривање Русије и Украјине да раде заједно како би омогућили више евакуације цивила, рекао је да је једино право решење договорени мировни споразум.

„Постизање мира најбоља је заштита за децу“, рекао је Даи. “Дијалог и преговори су најреалнији и најизводљивији начин да се постигне прекид ватре и заустави рат. Међународна заједница треба да охрабри Русију и Украјину да се врате на преговарачку стазу и наставе да гомилају политичке услове за обнову мира.”

Уместо да покушавају да изнуде резолуцију санкцијама, западне нације и њихови савезници заправо наносе више штете деци, посебно онима који живе у ратом разореним местима као што су Авганистан, Јемен, рог Африке и регија Сахел, рекао је Даи. “Кина поново позива стране да остану рационалне и буду уздржане, превазиђу предрасуде и свађе и уложе непрекидне напоре за брзо решавање кризе у Украјини.”

САД и њихови савезници из НАТО-а предводили су кампању санкција, покушавајући да изолују Русију и униште њену економију и валуту. Међутим, рубља је данас заправо јача него пре почетка украјинске кризе, опорављајући се од историјског минимума постигнутог у марту. У ствари, то је до сада била најбоља светска валута у 2022. години, иако је руска економија наводно на путу да се смањи за око 12% ове године.

У међувремену, широм света се назире несташица хране и енергената, а инфлација је на врхунцу од око 40 година у САД-у и деловима западне Европе. Председник Владимир Путин изјавио је у четвртак да санкције покрећу глобалну економску кризу , а кривица “у потпуности лежи на елитама западних земаља које су спремне да жртвују остатак света како би задржале своју глобалну доминацију”.