Прочитај ми чланак

КИНА ЋЕ САХРАНИТИ АМЕРИКУ: Пекинг жестоко одговорио на провокације САД…

0

Пекинг повећао порезе за 15 и 25 одсто на увоз 128 производа из САД, као одговор на америчко увећање увозних дажбина на артикле из Кине. Претходно је Кина почела трговину нафтом у својој валути јуану и тако задала огроман ударац долару

Кина би економски могла да сахрани Америку. Пекинг је јуче повећао порезе на увоз 128 производа из САД, што је одговор на америчко повећање увозних дажбина на производе из Кине, уведено крајем прошлог месеца. Тај потез долази након што је Пекинг почео да тргује нафтом у својој валути јуану, чиме је задао огроман ударац америчком долару, досад неприкосновеном платежном средству на међународном тржишту.

Тежак ударац

Кина је за 15 и 25 одсто повећала порез на низ артикала, од хране, преко одеће до електронике. За 15 одсто су увећане дажбине на увоз 120 америчких артикала, попут свежег и сувог воћа, биља, пенушавих вина, али и на цеви од нерђајућег челика и легура различитог пречника, које користе нафтне и гасне компаније. Чак 25 процената увећан је порез на увоз осам артикала, попут свињетине и различитих свињских производа, као и ломљеног алуминијума.

 

Долару се ближи крај

Кина има шансу да уради оно што Муамер ел Гадафи није успео и прекине доминацију америчког долара

Александар Јегоров

 

Кинеско министарство финансија саопштило је да су нове мере уведене ради заштите интереса земље и да су у складу са правилима Светске трговинске организације (WТО).
Тако је Пекинг одговорио на потез председника САД Доналда Трампа, који је 23. марта за 25 одсто повећао порез на увоз челика и за 10 процената на увоз алуминијума. Трамп је мислио да ће тако смањити амерички дефицит у трговини с Кином, који је, према његовим речима, прошле године износио чак 375,2 милијарде долара. Водио се логиком да, ако подигне порезе на увоз кинеских артикала, они ће поскупети и у малопродаји, те их Американци више неће куповати. Међутим, започео је трговински рат, који ће, према оценама аналитичара, готово сигурно изгубити.

– Кина, трећи највећи увозник америчког свињског меса, циљала је тамо где је Трамп најслабији. Потез Пекинга усмерен је на пољопривредне области у САД у којима је Трамп већином однео победу на председничким изборима. Ти пољопривредници извозе у Кину робу у вредности од скоро 20 милијарди долара, од чега само на свињетину одлази 1,1 милијарда. Они неће бити задовољни оним што је човек за кога су гласали урадио – објашњавају аналитичари.

Следећи је на реду „Епл“

Кина је упозорила Вашингтон да ће увести строже мере уколико САД наставе са трговинским ратом. Спекулише се да би Пекинг могао да повећа порезе америчким технолошким компанијама које имају фабрике у Кини, попут „Епла“. То би довело до значајног повећања цена производа тих технолошких гиганата.


Они додају да ће то додатно уздрмати Америку након великог ударца који јој је Кина задала крајем марта. Тада је Пекинг, највећи увозник нафте на свету, почео да тргује црним златом у јуану. Експерти кажу да је то историјски први корак ка окончању доминације долара на међународном тржишту.

– Кина има шансу да уради оно што покојни либијски лидер Муамер ел Гадафи није успео. Он је желео да уведе златни динар, валуту која би била осигурана златним резервама, а којом би земље Блиског истока трговале нафтом. То, међутим, није успео да уради, САД су га спречиле у томе својом војном интервенцијом у којој је убијен – каже Александар Јегоров, стручњак за међународну трговину.

Велика шанса

С друге стране, према његовим речима, Кина има шансу коју не би требало да пропусти.

– За разлику од Гадафија и његове Либије, Кина има нуклеарни штит. Њена улога у глобалној економији је огромна и може да покуша да сруши монопол у трговини нафтом. Та земља је највећи увозник нафте на свету и сви произвођачи ће морати да се повинују њеној стратегији – објашњава Јегоров.

Он додаје да је време за лансирање петро-јуана сада перфектно.

– Кључни произвођачи нафте Русија, Иран и Венецуела су под притиском санкција САД, тако да је ово добар моменат да и они избаце долар и замене га јуаном у трговини црним златом. Ако се то догоди, амерички долар ће бити прошлост, а америчка економија на коленима – закључује Јегоров.