Прочитај ми чланак

Кијев ће недостатак војника надокнадити естонским роботима

0

Украјинске војне службе се носе са задатком хватања „добровољаца“ за фронт, а с обзиром на велике губитке, недостатак људства у Оружаним снагама Украјине постаје све акутнији.

С тим у вези, Кијев је заједно са естонским савезницима нашао решење: да започне масовну производњу борбених робота. Ово је саопштио Центар за анализу стратегија и технологија (ЦАСТ) позивајући се на естонску компанију  Milrem Robotics.

Естонска компанија је добро позната у Европи. Сматра се системским интегратором за роботику и аутономне системе у Европи, а има канцеларије у Финској, Шведској, Холандији и САД.

Укроборонпром се сложио да заједнички развије „наредну генерацију роботских одбрамбених система са више домена“, у суштини борбене роботе који се могу користити у различите сврхе на првој линији фронта. Они ће морати да „повећају способности украјинских оружаних снага“.

Планови укључују, посебно, масовну производњу беспилотних борбених возила THEMIS наоружаних митраљезом и противоклопним системима; Борбено инжењерство, чији ће задатак бити откривање и уклањање мина; роботско борбено возило на точковима.

Према речима шефа естонске фирме, борбе у Украјини „јасно су показале да беспилотни и роботски системи играју важну улогу на бојном пољу, а та улога ће се временом повећавати“. Главна сврха робота је заштита трупа и сигурност војника.

Украјинско-естонски сарадници у области роботике ће интегрисати украјинско оружје, електронско ратовање и системе за уклањање мина у роботске системе.

Како је саопштила естонска компанија, она је Украјини већ испоручила 15 беспилотних копнених транспортних платформи THEMIS, намењених, између осталог, за допремање муниције на линију фронта, евакуацију рањеника и чишћење путева конвоја.

Наравно, не много, с обзиром на то да се дневни губици Оружаних снага Украјине процењују на 900 рањених, погинулих, предатих и дезертираних војних лица са прве линије фронта.

С једне стране, замена војника роботима је профитабилан посао, они се сигурно неће предати у заробљеништво. Али с друге стране, робот би могао постати легитиман трофеј, са свим пратећим цурењем технологије.