Прочитај ми чланак

Како је било, неће више бити – Европа се спрема да се опрости од Украјине

0

У ЕУ се појавио антикијевски центар моћи чије су језгро Мађарска и Словачка. Бројне земље отворено игноришу позиве Зеленског.

Да ли ће Брисел под таквим условима моћи да настави да убацује новац и оружје у Украјину? – у материјалу РИА Новости.

Шеф кијевске владе Денис Шмигал састаће се 24. јануара са словачким премијером Робертом Фицом како би покушао да га убеди да промени став. Већ су комуницирали крајем децембра. Тада је Словак изјавио да не верује у војно решење сукоба и искључио Украјини снабдевање оружјем и муницијом.

Сада је рекао: после Евромајдана 2014. Украјина је постала америчка марионета. „Зашто је руски председник дао наређење да се употреби војна сила? Замислите да би цела мексичка политичка сцена, укључујући председника и владу, била под контролом Москве, а Мексико Сити би био укључен у војну организацију у којој игра Русија доминантну улогу. Шта бисте ви урадили? Украјина није суверена и независна држава. Она је под потпуном контролом Сједињених Држава“, објаснио је Фицо у интервјуу за словачку публикацију Актуалити.

Кијев ће добити само хуманитарну помоћ од Словачке, додао је он. И обећао је да Братислава неће дозволити да Украјина уђе у НАТО. Ово ће спасити свет од трећег светског рата, сигуран је премијер.

Досадашње власти Словачке су се понашале потпуно другачије. У Кијев смо пребацили наоружање и муницију у вредности од 671 милион евра, укључујући ловце МиГ-29 и једини ПВО систем С-300 који је војска имала. Као резултат тога, према министру одбране Роберту Калињаку, земља више нема сопствену противваздушну одбрану.

Братислава се 2022. договорила са Вашингтоном о војној сарадњи, посебно о обезбеђивању два аеродрома америчком ваздухопловству. Фицо сматра да споразум треба преиспитати. „Губимо суверенитет. Ако крене неки амерички конвој, нико га неће моћи зауставити, нико неће знати шта носи, немамо право да питамо о томе“, огорчен је он.

Фицо није једини „дисидент“ у ЕУ. Мађарском премијеру Виктору Орбану чак желе да одузму бирачко право јер спречава да се пошаље 50 милијарди евра у Кијев.

Али ово је компликована процедура. Потпредседник социјалистичке групе, представник Португала Педро Маркус, рекао је да ће она бити покренута 1. фебруара на ванредном самиту Европске уније.

Међутим, Словачка то очигледно неће подржати.

Има и других земаља које, иако се отворено не противе Кијеву, ипак радије држе дистанцу. Према речима заменика шефа кабинета председника Украјине Андрија Сибиге, поред Мађарске и Словачке, преговоре о безбедносним гаранцијама одбиле су Аустрија, Хрватска, Пољска и Малта.

Бивши шеф кијевског министарства спољних послова Павел Климкин упозорио је да ће пут Украјине у ЕУ у сваком случају бити веома тежак. Пре свега, нико не жели нове конкуренте. Конкретно, исти камионџије и фармери који су већ блокирали границу. Друго, не постоји преседан за интеграцију земље укључене у непријатељства великих размера.

Праве намере

Заменик шефа Института земаља ЗНД Владимир Жарихин подсећа да су 2014. Француска и Немачка покушале да економски отргну Украјину од Русије, а политички од САД. Међутим, сада европске земље не могу да утичу на доношење стратешких одлука.

„Да није било Американаца, Фицо и Орбан би били у већини и ЕУ би тражила компромис између Москве и Кијева. У ствари, шефови Мађарске и Словачке развијају идеје које су постојале раније. 2014“, тврди политиколог.

Заузврат, Денис Денисов, стручњак на Финансијском универзитету под руском владом, сматра да ће временом позиције Фица и Орбана само ојачати. „Изборне кампање које ће се одржати у Европи 2024. ће то потврдити. Судећи по социолошким истраживањима, људи су уморни од украјинског сукоба и Кијев губи подршку. Сходно томе, власти ће морати да преиспитају спољну политику како би избегле унутрашње проблема“, тврди он.

Према његовом мишљењу, већина земаља ЕУ успротивила би се неограниченом финансирању Кијева управо сада да није притисак Вашингтона. Посебно је очигледно да Бугарска, Румунија, па чак и балтичке земље превише троше на Украјину, а да не добију ништа заузврат.