• Почетна
  • СВЕТ
  • Како је 9.000 смртоносних, јапанских, балон бомби пуштено на САД у Другом светском рату
Прочитај ми чланак

Како је 9.000 смртоносних, јапанских, балон бомби пуштено на САД у Другом светском рату

0

057215

Иако је напад на Перл Харбор свима добро познат, током Другог светског рата одиграо се још један, мање познати ваздушни напад Јапана на САД.

Ова бизарна операција укључивала је 9000 балон-бомби које су пуштене преко Пацифика и које су однеле живот петоро деце и једне труднице из Орегона.

За свештеника Арчија Мичела, пролеће 1945. било је годишње доба промене. Не само што је чекао прво дете са супругом Елси, већ је проглашен за новог свештеника цркве у успаваном градићу Блај у Орегону.

Да би се боље упознао са суграђанима, Арчи је позвао петоро деце на недељни час у природи.

У једном моменту, 13-годишњи Џоан Пацки је нашао чудан бели рам на земљи и окупио остале. Арчијева жена Елси га је позвала да види шта су пронашли.
– Делује као неки балон – рекла је она.

Када је једно дете чучнуло да би дотакло балон, Арчи није имао довољно времена да их упозори. Огомна експлозија одјекнула је овим пределом, а Елси, њено нерођено дете и петоро деце је убијено у секунди.

Амерички војни истраживачи одмах су упућени на место експлозије и знали су о чему се ради, само нису желели нико за то да сазна. У питању су биле високо летеће балон-бомбе лансиране из Јапана.

После америчког бомбардовања Токија и других јапанских градове 1942. године, јапанска војска је желела да се освети, али им је недостајало технолошки боље оружје.

Ипак, то су надоместили познавањем географије. Још од 13. века,када би се пар циклона надвио над војском Кублај Кана, Јапанци су веровали да то богови стварају божанске ветрове „камиказе“, да би их заштитили.

Током Другог светског рата поново су веровали да би ветрови могли да им помогну, јер су њихови научници открили да би балони пуњени водоником на висини од девет метара могли да допутују до Северне Америке у року од три до четири дана.

Војска је потом произвела на хиљаде балона и између новембра 1944. године и априла 1945. године лансирала преко 9000 беспилотног оружја названог „Фу-Го“. Већина је потпуно безопасно пала у Пацифик, али преко 300 њих је стигло до западног дела САД и Канаде.

У марту 1945. године један балон је чак погодио струјни кабл и изазвао привремен нестанак струје у целом фабрици Ханфорд, истој оној фабрици у којој се производио плутонијум коришћен за атомску бомбу бачену на Нагасаки пет месеци касније.

Да би спречили ширење панике, америчка војска је цензурисала извештаје о овим балоним, а за смрт деце и труднице објавили су да је крива експлозивна направа непознатог порекла.

Ипак, крајем маја исте године одлучено је да се јавност обавести о белим балонима који могу да буду потенцијално опасни по живот. Ипак, „Фу-Го“ је био војна пропаст, јер је само неколико балона стигло до освоје мете.

Седамдесет година касније, на хиљаде потенцијално опасних балон-бомби можда и даље стоји у забаченим деловима западне Америке. Прошлог октобра, група кампера пронашла је у Британској Колумбији остатке оваквог балона који је срећом одавно експлодирао.

(Блиц)