Прочитај ми чланак

Како ће Америка зарадити на рату у Европи

0

Када је амерички председник Бајден 8. марта објавио своју одлуку о забрани увоза руске нафте и плина у САД, отворио је потенцијалну пословну прилику америчком пословању с ЛНГ плином да се додатно прошири у Европи и шире.

Чак и ако се Бајденова одлука не односи аутоматски на Европу, јер Европа непромишљено следи САД науштрб властите стратешке аутономије, било је/не пориче се да ће већина европских земаља следити америчку одлуку. Заправо, то је била Бајденова намера када је рекао да је ова одлука донета у „блиским консултацијама с нашим савезницима и нашим партнерима широм света, посебно у Европи … како би цели НАТО, цела ЕУ и наши савезници остали у целости уједињени“. Али овде се не ради само о јединству, већ и о пословању, о зарађивању новца и одржавању Европе под искључивом контролом САД-а.

САД већ неко време покушава спречити Европу да потврди „превелику“ аутономију као независни актер на међународној сцени. Европа је одлучила одбити одлуку САД-а о повлачењу из Заједничког свеобухватног акцијског плана (ЗСАП) с Ираном. Донедавно су постојале разлике са САД-ом око НАТО-а, а француски председник Мацрон чак је назвао организацију „мртвим мозгом“.

Али ствари се брзо мењају у корист САД-а. Намерним гурањем напред и ширење НАТО-а на источну Еуропу и ускраћивањем разумних сигурносних гаранција Русији, САД је створио услове за тренутну кризу, која је сада не само „ујединила“ ЕУ под америчким водством, већ су многе чланице НАТО-а – посебно Немачка – одлучиле повећати своје војне буџете за најмање 100 милијарди евра.

Оно што амерички председник Трамп није могао постићи разговорима за столом, Бајденова администрација постигла је стварањем стварног рата/кризе у источној Европи. Осим чланица НАТО-а, земље које нису чланице НАТО-а, попут Шведске, такође су одлучиле повећати своје војне буџете, а јавно мњење у Шведској први пут се изјаснило у корист чланства у НАТО-у након текуће кризе. Где ће отићи та издвајања за наводну одбрану?

Не може се порећи да ниједна европска земља неће куповати оружане системе од Русије или Кине, већ углавном из америчког војно-индустријског комплекса. (НАТО нема своје оружане снаге; „СНАГЕ НАТО-а“ односе се на мултинационалне снаге из земаља чланица НАТО-а, које заузврат доприносе и у особљу и у опреми „колективној одбрани“.

Дуго очекивана продаја укључиваће борбене авионе Ф-35. Стога не чуди да су две велике америчке компаније за производњу оружја Лоцкхеед и Раyтхеон од почетка рата успеле повећати своје тржишне уделе у Украјини за 16 односно 3 посто.

Осим овог великог повећања производње оружја, подручје извоза енергије у Европу јасан је показатељ да је рат у Европи пословна прилика за САД. Америчка одлука о увођењу забране увоза енергије из Русије симболична је по томе што САД није главни купац руске нафте и гаса. Међутим, увођење забране усмерено је на привлачење европских тржишта у САД. Укратко, САД настоји дугорочно освојити европско тржиште.

Чини се да су већ амерички извозници ЛНГ-а велики добитници јер су цене гаса у Европи достигле највиши ниво у историји. Велики амерички извозници као што је Цхениере Енергy Инц. међу главним су корисницима, јер су последњих месеци успели потписати дугорочне уговоре о продаји ЛНГ-а Европи. Тренутна криза само је олакшала њихов задатак и истовремено много профитабилнији.

То се догађа у време када се очекује да ће извоз ЛНГ-а у САД-у досегнути 11,4 милијарде кубних метара дневно у 2022. години, што представља око 22% очекиване глобалне потражње за УПП-ом следеће године. Број терета за УПП испоручених из САД-а у Европу достигнуо је рекордни ниво од 164 само у прва два месеца 2022., у односу на претходни рекорд од 125 у 2020. години. Тај ће се тренд вероватно наставити, па чак и интензивирати, јер европске земље настоје смањити своју овисност о руском природном гасу.

Испорука америчког ЛНГ-а Еуропи такођер је дио планираног плана САД-а за глобализацију извоза. Према недавном извјешћу wасхингтонске савјетодавне скупине Центар за стратешке и међународне студије, коју финанцира америчка влада, амерички извоз ЛНГ-а у Еуропу могао би бити темељ за извоз америчког ЛНГ-а у Азију, највеће тржиште ЛНГ-а, највећег тржишта ЛНГ-а, у сљедећих 20 година. Проширење испоруке ЛНГ плина из САД-а Азији значило би и изравно територијално ширење глобалног утјецаја САД-а.

Стварањем кризе у Европи и присиљавањем европских земаља да се носе с ратом на властитом континенту, САД је успео донети промену политичког дискурса у Европи и са стајалишта САД-а, рат је већ велика стратешка победа – победа коју европска политичка елита или није свесна или је морала зажмурети.