Прочитај ми чланак

Како би изгледао напад Русије на Западну Европу- Рат у три фазе

0

Прошле су две година од када је Русија са трупама ушла у Украјину тог 24. фебруара 2022. године. Блиски исток налази се на ивици хаоса од када је Хамас 7. октобра 2023. напао Израел, пише Daily Mail.

Опасност од рата се надвила као сенка над Европу, војни планери, министри одбране тврде да је опасност од глобалног сукоба све већа и да смо сада много ближе, него што је то било за време Кубанске ракетне кризе октобра 1962. године.

Овако започиње своју причу британски Даилy Маил на тему како би изгледао руски напад на Европу у тренутку док већина чланица ЕУ и НАТО упозорава своје становништво.

Ова прича иначе долази у тренутку када НАТО пакт започиње највеће војне маневре који ће трајати четири и по месеца са 90.000 војника, 2000 оклопних возила како би Северноатланска алијанса показала одлучност и војну моћ руском председнику Владимиру Путину.

Иначе према плановима које су бивши амерички и британски генерали пројектовали, Русија би напала Европу у три фазе:

Прва фаза масовни сајбер и копнени напад

Прва фаза рата започела би масовним сајбер нападом. Руси су га извели закључују високи официри у уводу напада на Украјини. Уклоњена је ВиасатКОМУНИКАЦИОНА МРЕЖА. Циљ Русије био би да сајбер рат користи за уношење хаоса у редове НАТО пакта.

Такође на удару масовног руског сајбер напада била би и кључна инфраструктура НАТО пре свега удар на морске луке и да се поремети логистика и ланци снабдевања.

Поједини аналитичари не искључују и да постоји могућност и противсателитксе борбе, напада Русије на комерцијалне и војне сателите САД и ЕУ, затим напад САД на руске војне сателите. Једна од опција је и ометање.

Док траје битка у сајбер простору и свемиру на земљи путем интернета шири се кампања дезинформација, изводе се пропагандне акције , подстичу се у неким државама немири, превирања како би поједине државе доспеле под руску сферу утицаја.

Друга фаза операције -удар балистичким ракетама

После ове операције у сајбер простору следи оно што се назива “конвенционално-кинетичка операција” на земљи у ваздуху и на мору.

Та операција започела би као брутални ракетни напад осмишљен да “осакати” књучне војне инфраструктурне циљеве у источној Европи, али и шире.

Сваки рат између Русије и НАТО-а биће окарактерисан огромним разарањем и ескалирајућим нападима“, пише Даилy Маил

„Русија се неће стидети да користи стотине прецизних пројектила дугог домета против цивилних циљева широм Европе“, упозорио је генерал Хоџис.

Трећа фаза напада -копнена, инвазија:

Ова фаза руског напада на Европу почела би како предвиђа генерал Хоџис директним ударом са копна, ваздуха и са мора на Северноаталнску алијансу. То би уследило тек када би Русија своје исторшене залихе оружја попунила уз помоћ Ирана и Кине. Хоџис сматра да ће Москва прво ударити на Сувалки коридор који се налази између Пољске, Литваније и руске ексклаве Калињинград.

Према Хоџису то би изазвало огормне проблеме за НАТО пакт јер ако га освоје заједно са Белорусијом тај простор ће постати платформа за покретање друге фазе операције у којој би учествовало на хиљаде руских тенкова, е сад ту је посебно веома занимљив детаљ, а то је да руске тенкове контролише вештачка интелигенција?!

Да такви тенкови подржани војском нападају једну од три балтичке државе претпоставља се Литанију, а онда Пољску и на крају Летонију и Естонију.

Војне снаге НАТО које се налазе на Балтику су замишљени као “одбрамбене снаге” које ће имати задатак да задрже први руски напад и покушају да држе фронт док на Балтик не стигне главнина снага НАТО пакта. Док напад траје Путин чека како ће алијанса одговорити на овај руски напад.

Генерал Хоџис сматра да свако оклевање да се узврати удар да се испуни члан 5. то би значило неуспех и слом алијансе.

Неколико дана после почетка копнене и ваздушне операције покреће се руска ратна морнарица у осом случају Северна флота која треба да преузме контролу над северном арктичком рутом.

Хоџис сматра да је Путинов циљ да се не НАТО преузме, него да се разбије нападом на источни бок (Балтик) и освајањем критичних места попут Арктика јер са топљењем поларног леда услед климатских промена, нове поморске руте (Северни морски пут) постају све приступачније за транспорт.

Хоџис сматра да је циљ Русије доминација над Северном поморском рутом јер би сав поморски саобраћај био усмерен преко севера од чега би Москва мала огромну корист. Уз помоћ ракета великог домета Русија би контролисала све оно што улази или излази у или из северног Атлантика према Арктику и обрнуто.

Русија већ полаже право на власништво и контролу над већином Северног морског пута, најприступачнијег арктичког бродског пута који би могао да постане нова саобраћајница за међународну трговину.

Рута пролази дуж руске арктичке обале и стога спада у руску ексклузивну економску зону (ЕЕЗ), што омогућава земљи да преузме контролу над бродским активностима, пловидбом и експлоатацијом ресурса, у складу са чланом 234 Конвенције Уједињених нација о праву мора ( УНЦЛОС).

Са освајањем Арктика, руска Северна флота креће у напад на Скандинавске луке ракетама са чиме наноси штету и поремећаје западној инфрастуктури, логистици и комуникацијама у фази ескалације.