Прочитај ми чланак

Италија: Сви старији од 50 година морају да се вакцинишу или казна од 100 евра

0

Веће министара Италије, једногласно је усвојило декрет закона с новим притиском за обуздавање још једног таласа ковид-а. Унутар њега суштински се налази обавеза вакцинације али само за старије од 50 година и само до 15. јуна: ново правило предвиђа, почевши од 15. фебруара, Супер Греен пропуснице на радном месту за старије од 50 година и то одмах да се подвргну примању вакцине против ковид-а за оне који су прешли праг од 50 година и без посла.

У Италији за оне који одбијају да приме вакцину против ковид-а, предвиђена је административна казна од 100 еура. Ипак, остаје и санкција предвиђена за старије од 50 година који ће се појавити на послу без Super Green пропуснице и која ће се кретати од 600 до 1500 еура.

То је најновија одлука у одредби Италијанске владе коју је извршио премијер Марио Драги, проширивши обавезу на старије од 40 година и оне против вакцине (предвођених министрима). Лиге присутних на cdm-у, Масимо Гараваглиа и Ерика Стефани су хтели да се одлука односи само за старије од 60 година, што укључује и доказ о негативном тест за приступ такозваним “личним услугама”: продавницама, банкама, тржним центрима, козметички центри, фризерским салонима. До сада је приступ био без посебних мера, али се читаво поподне претпостављала могућност да се дозволи само опорављеним и вакцинисаним особама. “Ако је тако, нећемо гласати за то”, запретили су министри Северне лиге. И притисак је био ослабљен.

“Ове одлуке су донешене како би се смањиле хоспитализације”, рекао је на крају састанка министар здравља Италије Роберто Сперанза, који је такође нагласио да “две трећине пацијената нису примили вакцину”.

На Италијанским Универзитетима, Веће министара је донело одлуку да се обавеза вакцинације, у овом случају без старосних ограничења, прошири на све кадрове који раде на факултетима и установама високог уметничког, музичког и плесног образовања. За студенте, међутим, и даље важи претходна обавеза Green pass. Министарка Мариа Кристина Меса то објашњава, наглашавајући да је “препорука и даље да предавања буду уживо”, али да се могу користити алати за подучавање на даљину које постављају сами универзитети, конзерваторијуми, академије.