• Почетна
  • СВЕТ
  • ИРАК: Исламисти ИДИЛ-а продиру у Курдистан, Јесидима прети умирање од глади
Прочитај ми чланак

ИРАК: Исламисти ИДИЛ-а продиру у Курдистан, Јесидима прети умирање од глади

0

Jesidima preti umiranje od gladi4289_7744

Катастрофа у Ираку: Десетине хиљада припадника мањине Јесиди, који су пред ИСИЛ-ом из града Сињар побегли у планине, прети умирање од глади – ИСИЛ продире иу годинама мирни Ирачки Курдистан, борбе на свега 40 км од Арбила

ФОТО: Десетине хиљада становника побегли су од ИСИЛ-а у планине, тамо им прети умирање од глади

Од краја рата у Заливу 1991 па све до америчке инвазије 2003. изнад Ирака је била успостављена зона забране лета коју су контролисале САД, Британија и Француска (она се повукла 1998). Циљ је био заштити Курде на северу, као и шиите на југу, од Садамове војске.

Ове три силе су се позивале на УНВБ резолуцију 688, мада се у њој не даје експлицитно допуштење.  Тадашњи генерални секретар УН-а, Бутрос Бутрос-Гали, касније је успостављање зоне забране лета назвао „илегалним“. Но, чињеница јесте да су Курди били заштићени од даљег прогона, а након Заливског рата 1991. проглашена је и аутономна покрајина Ирачки Курдистан. Од онда се овај простор развија у миру, под заштитом западних сила, па и за време последњег рата у Ираку ту није било сукоба, као ни касније за време ескалације секташких сукоба између Шиита и Сунита.

У великом сукобу Ирачки Курдистан је био оаза мира, но по први пута након готово четврт века то више није случај. Велика офанзива терористичке организације ИДИЛ кренула је ове године са севера (пад Мосула) и запада (ранији пад Фалуџе) према Багдаду. У једном тренутку очекивало се како се ближи тренутак коначне битке за Багдад, но то се није догодило. У немогућности да пробију густе линије одбране око главног града, мада у њему имају разгранату пету колону која само чека на позив, ИДИЛ се – привремено – окренуо другим метама: појачали су кампању у Сирији, већ ратују и у Либану и кренули су на Курде на северу Ирака.

Jesidima preti umiranje od gladi Arbil na mapi485_e

Арбил на мапи Ирака

Неколико градова под курдском контролом пало је током викенда у руке ИДИЛ-а, но радило се о градовима који су били физички ван граница Ирачког Курдистана, сада, према последњим информацијама, креће ИДИЛ-ова инфилтрација и дубоко на територију аутономне покрајине која је мирна већ деценијама.

Високи курдски званичник рекао је данас, (06.08) у разговору за Ројтерс како се курдске снаге сукобљавају с ИДИЛ-овим борцима на свега 40 километара југозападно од главног града регије, Арбила. Седиште владе Ирачког Курдистана налази се у Арбилу, граду за којег посетиоци не могу веровати да се налази на територији Ирака када га виде – захваљујући преко две деценије мира Арбил је постао модеран и развијен град са преко 1,5 милиона становника.

Тешко је замислити да би ИДИЛ могао запретити Арбилу, но многима је до недавно било тешко замислити да би ИДИЛ могао у свега пар сати заузети један Мосул, такође милионски град.

Генерални секретар курдских Пешмерга снага, Џабар Јавар, рекао је како је поновно успостављена војна сарадња с Багдадом, а ирачке ваздушне снаге најавиле су како ће помоћи Курдима. Ово нагло помирење између Арбила и Багдада показује праву магнитуду ИДИЛ-ове претње.

Припадници етничке мањине Јесиди могли би да умру од глади у планинама где су побегли пред ИДИЛ-овим терористима

Јавар истиче како његове снаге напредују: „Променили смо тактике – уместо одбрамбене, сада је офанзивна“.

Припадници етничке мањине Јесиди. Кликни на фотографију да је увећаш.

Припадници етничке мањине Јесиди. Кликни на фотографију.

Такође напомиње како би ИДИЛ-ово заузимање градова прошлог викенда могло проузроковати велику катастрофу – наиме, око 50,000 становника, припадника ирачке етничке мањине Јесиди (курдска етнорелигијском скупина из Ирака која већином практикује Зороастризам) побегло је пред ИДИЛ-ом након пада града Сињар и сада се налазе у околним планинама.

Јавар истиче како ће тамо умрети од глади уколико им се хитно не помогне.

У исто време траје и прогон хришћанских заједница на северу Ирака од стране ИДИЛ-ових терориста који су се до сада исказали својом бруталношћу и масовним смакнућима.

Ирачки хеликоптери доставили су јуче помоћ хиљадама људи који се крију по голим ирачким планинама у страху од ИСИЛ-а.

Већином се ради о Јесидима.

Из УН-а истичу како су припадници ИДИЛ-а убили 40-еро јесидијске деце након напада на град Сињар и истоимену регију.

Сињар је такође био привремено уточиште за хиљаде припадника других мањина, као што су шиитски Туркмени, који су побегли од ИДИЛ-а након пада оближњег града Тал Афар у време ИДИЛ-ове офанзиве почетком јуна.

Љубитељима филма можда је познато да су се неке сцене из култног хорор филма Егзорцист (1973) снимале управо у граду Сињар, но прави хорор овде се дешава управо сада.

(Адванце – Ф.Вуковић)