Прочитај ми чланак

ИРАН Протести против цена хране: Петоро погинуло; основне намирнице скупље за 300%

0

У протестима који су захватили Иран због скока цена хране погинуло је пет људи, јављају медији. Званичници у Техерану нису дали потврду о потенцијалним жртвама.

Немири су уследили након одлуке владе да смањи субвенције за увоз хране, као део пакета штедње који је раније ове седмице представио председник Ебрахим Раиси. Мере имају за циљ спашавање економије погођене санкцијама, као и растућом инфлацијом, коју је погоршао сукоб у Украјини.

Укидање субвенција довело је до драматичног – до 300% – повећања цена свакодневних добара, као што су јестиво уље, пилетина, јаја и млеко.

Иранска влада се обавезала да ће заштитити грађане с ниским примањима од инфлаторног шока месечним готовинским исплатама, али ситуација је довела до тога да се потрошачи боре да купе основне артикле, а дуги редови се појављују испред продавница хране широм земље.

 
 
 
 
 
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели کانال خبری میدو (@midotvv)

Антивладини скупови су захватили иранске градове, укључујући Dorud, Farsan, Jooneghan, Borujerd, Cholicheh, Dehdasht и Ardebil. Нека окупљања су се претворила у хаос, са запаљеним продавницама.

Иранска међународна ТВ станица са седиштем у Лондону у недељу је, позивајући се на непотврђене објаве на друштвеним мрежама, објавила да је од петка пет особа убијено током протеста, а непроверени видео на Твитеру очигледно показује тренутак када је једна особа од њих упуцана.

Први смртни случај забележен је у петак. Омида Солтана, 21, наводно су убиле снаге сигурности у западном граду Андимесхку.

Десетине људи је ухапшено, наводи званична новинска агенција ИРНА, која није дала информације о жртвама.

Званична стопа инфлације у Ирану износи око 40 посто, а готово половина 82-милионског становништва земље сада живи испод границе сиромаштва.

Од почетка руске војне интервенције у Украјини крајем фебруара, цене хране су нагло скочиле широм света, што је изазвало страх од глобалне кризе с храном.

Русија и Украјина су два највећа светска извозника пољопривредних добара. Према Конференцији Уједињених нација о трговини и развоју (UNCTAD), две земље су представљале 53% светске трговине сунцокретовим уљем и семенкама и 27% глобалне пшенице пре почетка сукоба.

UNCTAD је раније упозорио да ће све земље бити погођене кризом. Повећање цена хране и горива ” утицаће на најугроженије у земљама у развоју, стварајући притисак на најсиромашнија домаћинства која троше највећи део свог прихода на храну, што ће резултирати потешкоћама и глађу “, наводи организација.