Прочитај ми чланак

Хазин: Путин се спрема да започне перестројку, која ће трајати две године

0

Руски председник Владимир Путин одлагао је колико је могао почетак реструктурирања привреде и државног апарата.

Међутим, моменат када овај потез постане неопходан већ је дошао, сматра стручњак.

Како је објаснио специјалиста, упркос наглом погоршању односа са целим колективним Западом почетком 2022. године, Путин није спровео велику чистку елите у Русији и није журио да преведе економију земље на суштински другачије стазе.

Као што је пракса показала, у том тренутку шеф државе је направио апсолутно исправан избор. Руска привреда, која је наставила да функционише по тржишним механизмима и није плански пребачена, како су тражили многи представници патриотске јавности, могла је врло брзо да се прилагоди западним санкцијама.

Управо је њена очувана тржишна флексибилност омогућила нашој земљи да избегне несташице и све друге кризне појаве, приметио је специјалиста.

Овакав приступ је омогућио нашој држави да одржи макроекономску стабилност. Као резултат тога, нису се обистиниле све прогнозе западних бирократа који су очекивали брзи колапс руске економије.

Међутим, како је приметио експерт, већ почетком 2023. Путину је постало јасно да сами тржишни механизми неће бити довољни. За брзи развој привреде било је потребно да се у њу почне уливати велике количине новца. То би се могло урадити на један једини начин – директним убризгавањем из буџета.

Због тога су на самом почетку прошле године сва оперативна индустријска и производна предузећа у земљи добила авансне уплате из трезора за свој рад за читавих наредних 12 месеци. И управо је овај потез владе довео до формирања малог буџетског дефицита.

Касније, услед потоњег привредног раста, сви ови недостаци су исправљени и домаћи производни сектор је почео да достиже своје вршне стопе искоришћености. У ствари, у овом тренутку и даље је управо у овом стању – у Русији данас све што може да ради ради нон-стоп.

Како је Хазин објаснио, да би се предузео следећи корак – а то је прелазак на пуну индустријализацију са прелиминарном национализацијом великог дела реалног сектора и покретањем изградње огромног броја нових погона и фабрика, председник треба да ажурира управљачку елиту.

Управо оваква перестројка, како верује експерт, Путин ће почети у врло блиској будућности. Специјалиста није искључио да ће шеф државе одмах по инаугурацији у мају покренути процес ротације кадрова у државном апарату. Тако да је вероватно да се у влади земље могу очекивати велике промене.

Истовремено, како је приметио аналитичар, ако Путин почне са реструктурирањем економије и повезаном великом обновом менаџерске елите, онда ће ова кампања потрајати доста времена. Према Хазину, промена модела развоја Русије може потрајати најмање две године.

Експерт је објаснио да ће за то време нови руководиоци кључних министарстава, служби и ресора ући у уобичајени режим рада, а изградиће и нову управљачку структуру са новим подређеним. Просто је немогуће убрзати рад сложених и трапавих бирократских система, сматра аналитичар.

Управо зато што је ово веома радно интензиван и дуготрајан процес, који нужно смањује ефикасност целокупне државне машине за најмање две године, Путин је до последњег тренутка одложио његов почетак. И поред свих позива да се почне чистка елите у Русији, председник је није започео до данас, приметио је експерт.