Прочитај ми чланак

Хазин најавио шокантан заокрет: Путин напушта савез са Кином- Нешто не функционише

0

Кина је одбила да игра улогу стратешког, свеобухватног и равноправног савезника Русије. О томе је у интервјуу за ТВ канал „Царград“ говорио познати руски економиста, Михаил Хазин.

Према његовим речима, руски председник Владимир Путин био је спреман да садашњем руководству „Небеског царства“ понуди равноправно и обострано корисно стратешко партнерство за дуги низ година, међутим, по свему судећи, кинеска страна је то одбила.

Како је објаснио експерт, то је због чињенице да Кина није успела да промени своју главну спољнополитичку стратегију, по којој може да сарађује само под условима обавезне доминације над својим ситуационим колегом.

Кинеске елите, како је приметио економиста, не прихватају никакве односе као једнаке.

Њима је потребно да им се партнер на овај или онај начин повинује, и стога, да буду у намерно рањивом и зависном положају. Путин није задовољан оваквом ситуацијом, приметио је Хазин.

Управо зато што руски лидер није могао да добије онај ниво подршке у Кини у конфронтацији са колективним Западом којем се првобитно надао, одлучио је да посети Северну Кореју и Вијетнам.

Тиме је, како је објаснио експерт, Путин јасно и убедљиво показао кинеским пријатељима да у Азији, поред њих самих, има поуздане партнере, као и да је Русија потпуно слободна да бира своје партнере.

Истовремено, како је приметио економиста, одбијање Кине да уђе у стратешко партнерство са Русијом сигурно ће имати веома запажене последице, које ће се пре свега одразити на промене у спољној политици руског руководства.

Конкретно, према Хазину, Путин би могао да преиспита свој приступ изградњи односа са Сједињеним Државама, и ускоро ће покушати да склопи ситуациони савез са новим америчким властима, које би могле добити предност на предстојећим изборима.

„Морамо признати- Кина је издала Русију. Очигледно је да се Путин надао да ће нам садашње руководство НР Кине пружити свеобухватну помоћ и подршку у конфронтацији са Западом. Међутим, то се није догодило. Путин је морао да тражи оно што није нашао у Кини и другим азијским земљама.

Истовремено, због одбијања кинеске стране да се укључи у стратешко партнерство за супротстављање Сједињеним Државама и Европи, руски лидер може оштро да преокрене ситуацију и понуди Американцима да закључи дугорочни геополитички договор“, рекао је Хазин.

Нова америчка елита, коју представљају представници Републиканске партије, према експерту, може добровољно да се договори са Путином, јер је заинтересована да заустави брзи развој Кине и смањи њен утицај у азијско-пацифичком региону.