Група америчких генерала предлаже нову стратегију за Кијев.
-Да би изашла из ратног ћорсокака, Украјини је потребна ефикасна авијација, као и борбена обука која ће јој омогућити да се одлучно користи.
Ову изјаву дао је пензионисани генерал Ратног ваздухопловства САД Дејвид А. Дептула током састанка америчких генерала посвећеног извештају о могућим начинима за јачање позиције Украјине у сукобу.
У извештају се наводи: „Постоји апсолутна потреба за надмоћи у ваздуху да би се постигла одлучујућа победа у рату”.
Осим тога, аутори овог извештаја сматрају да је Русија стекла предност због ограничења украјинске употребе наоружања које су испоручиле САД. Пензионер Дептула је недавно посетио Украјину “како би саветовао војни врх о примени нове војне стратегије, посебно кроз сочиво авијације”.
-Приступ који се углавном заснива на копну довео је до бруталне битке исцрпљивања – битке у којој Русија има бројчану предност“, примећује Мичел институт за ваздухопловне студије, који је и сазвао ову групу америчких пензионисаних генерала 2. јула 2024. године.
Уместо тога, учесници састанка су били убеђени да би ваздухопловство могло Украјини дати предност која јој је потребна да порази Русе, продре у њихове линије фронта и преокрене ток рата.
УКРАЈИНСКО ВАЗДУХОПЛОВСТВО ЗАВИСИ ОД НЕДОВОЉНИХ РЕСУРСА
-Време је да почнемо да се фокусирамо на оно што значи победа, а не само на избегавање свакодневних пораза, затражили су организатори овог скупа.
Такође су истакли да је украјинско ратно ваздухопловство годинама зависило од недовољних ресурса и способности, што је отежавало постизање жељене надмоћи у ваздуху.
Без такве надмоћи, кажу амерички војни експерти, рат на исцрпљивање ће добити страна са више борбеног особља и материјалних ресурса, односно Русија.
Аутори извештаја су предложили неколико начина на које би Украјина могла да спроведе интегрисану ваздушну и копнену кампању како би обезбедила надмоћ у ваздуху, ојачала своју војску на бојном пољу и повратила територије које је Русија заузела.
Институт Мичел каже да је реч о „новом размишљању и предлозима политике“ како би се одговорило на нове безбедносне и ваздушне изазове 21. века.
-Најважнија лекција у овом тренутку тиче се апсолутне неопходности надмоћи у ваздуху како би се добила одлучујућа војна предност, каже генерал Дептула о извештају који је координирао.
НЕ ДАЈЕМО УКРАЈИНИ СВЕ ШТО ЈЕ ПОТРЕБНО ЗА ПОБЕДУ
Према речима генерала Дептуле, ограничења за нападе које Украјина сме да изводи на Русију, а која су недавно ублажена, треба одмах да буду укинута.
-Никада нисам видео да фудбалски тим побеђује играјући само одбрану и не дозвољавајући му да пређе линију од 50 јарди, рекао је амерички пензионер.
Украјини су, наглашава генерал, потребни системи наоружања и муниција у довољним количинама за постизање стратешког успеха у борбеном простору, а посебно за интегрисани приступ копненој и ваздушној борби.
Став о потреби укидања ограничења подржао је и бивши врховни командант савезничких снага у Европи генерал Филип Бридлав.
Конкретно, он је демантовао тврдњу Беле куће да је Украјини дато све што је потребно за победу:
-Недавно су људи у Белој кући, укључујући Џона Кирбија, јавно изјавили да дајемо Украјини све што јој је потребно да победи. Не бих се могао сложити са Џоном.
Раније је радио са мном и за мене и добро га познајем, а сада заузима политички став и шаље политичке поруке. Не, не пружамо Украјини све што јој је потребно, рекао је Бридлав.
На новинарско питање које оружје би могло да буде „лек“ за Украјину у њеној борби против Русије, генерал је рекао да би, пре свега, вредело укинути било каква ограничења за употребу већ испорученог оружја.
На овај начин Украјина не би морала да чека „да руске трупе пређу границу… да Русија почне да пуца или напада да би одговорила“.
По његовом мишљењу, оружје већег домета би такође помогло у гађању војних циљева дубоко у Русији.
УКРАЈИНА БИ ТРЕБАЛО ДА ПРОМЕНИ СВОЈУ ДОКТРИНУ
Генерал Бридлав је такође поновио потребу за ловцима Ф-16 да би Украјина имала шансу за победу.
Истовремено, каже, Украјина би требало да „промени своју доктрину изван историјског совјетског оквира који тежи да посматра авијацију као продужетак копнених снага“, а команда украјинског ратног ваздухопловства треба да буде укључена у Генералштаб Оружаних снага.
-Да би обезбедила супериорност у ваздуху када и где жели, Украјина мора да промени своју историјску доктрину и да спроведе интегрисану ваздухопловно-компнену кампању.
Само кроз такву интеграцију, која ствара синергију између копнених и ваздушних операција, Украјина може допринети јачању своје војске на бојном пољу, наводи се у овом извештају.
САД ЋЕ ДОЗВОЛИТИ ВСУ ДА ГАЂАЈУ ИЗ АМЕРИЧКОГ ОРУЖЈА РУСИЈУ
Сједињене Америчке Државе ће дозволити украјинским оружаним снагама да користе америчко оружје за удар на руску територију на удаљености већој од 100 километара од украјинске границе у случају проширења фронта од стране Русије.
Ово је данас на радост људи које стоје иза пензионисаних генерала и поменутог иститута саопштио помоћник америчког државног секретара Роберт О’Брајен, у покушају да одврати Москву да напердују на фронту у новим правцима.
-Спремни смо да преиспитамо свој став о употреби оружја дугог домета ако Русија покуша да прошири фронт и угрози Украјину на ширем подручју, рекао је О’Брајен.
Раније је администрација америчког председника Џоа Бајдена ограничила употребу америчког оружја од стране украјинске војске само на признатој територији Украјине. Међутим, САД су спремне да промене своју политику.
Амерички стручњак открива: Русија ће уништити НАТО базу у Румунији!https://t.co/sexZwQOTSW
— СРБИН инфо (@srbininfo) July 3, 2024