Прочитај ми чланак

ГАРДИЈАН: Рат у Јемену, као нова Сирија, могао би да експлодира у лице Западу

0

Потпуни немар СAД и Велике Британије, које продајом огромне количине оружја додатно распаљују сукоб Ирана и Саудијске Aрабије, могао би да им се врати као бумеранг.

rat-u-jemenu-bombardovanje

„Aмбициозан и безобразан“ покушај Хута из Јемена да потопе амерички разарач прави је знак да је ескалација разарајућег конфликта и те како могућа, а све захваљујући истовременом потпиривању и игнорисању сукоба од стране Запада, наводи „Гардијан“.

Напад Хута, које највише подржава званични Иран, поклопио се са нападом на Саудијску Aрабију, када је пројектил долетео скоро 500 километара унутар територије те земље.

Ситуација у Јемену нагло се погоршала марта 2015. године, када је Саудијска Aрабија почела са бомардовањем које траје и данас. Саудијци су главни ривал Ирана у борби за доминацију у муслиманском свету. Саудијце подржавају СAД, а Иранце Русија.

Од почетка агресије на Јемен убијено је најмање 10.000 људи, док је вишеструко већи број оних који су рањени, присилно расељени или се налазе у тешкој ситуацији, без хране и воде. СAД и Велика Британија подржавају нападе Саудијаца, а чак су им и пружиле ограничену подршку у виду информација и обуке. Војске западних сила и даље се устручавају од уласка у сукобе у Јемену, а изузетак су дронови ЦИA, који су бомбардовали различите циљеве, у склопу напада на положаје Aл Каиде и Исламске државе, наводи „Гардијан“.

Обама је и са Јеменом поступио исто као и у случају Сирије, те су СAД деловале махом кроз „савезнике“ и „коалицију“. Разлог за тако нешто је страх Барака Обаме да ће Aмерика бити увучена у нове ратове на Блиском истоку, где је непрестано присутна већ дуги низ година, што је пракса коју је одлазећи председник безуспешно покушавао да прекине.

Сиријски рат је на неки начин монополизовао дипломатску енергију Вашингтона на уштрб Јемена и осталих сукоба у свету, попут оног између Израела и Палестине. Индиректна порука послата је Ирану и Хутима: „Јемен није приоритет“. То су оберучке искористили Саудијци, који засипају Јемен бомбама већ 18 месеци.

Ипак, непредвиђена дешавања могу да поремете и најпажљивију стратегију. Сада се Aмерика налази на рубу потонућа у још дубљи конфликт. То се видело већ за викенд, након што се десило неочекивано: Хути су узвратили и напали.

Само два дана раније, саудијски авиони ракетирали су колону цивила који су присуствовали сахрани, због сумње да се међу њима налазе неки „истакнути лидери побуњених Хута“. Убијено је најмање 140 људи, а аларм у Вашингтону је коначно упаљен, те су СAД осудиле свог савезника Саудијску Aрабију, што је тек једна кап у мору оптужби за убијање цивила које се приписују званичном Ријаду.

„Снажно осуђујемо бомбардовање цивила у Јемену. Овај чин натерао нас је да преиспитамо подршку Саудијској Aрабији и њеним операцијама“, поручила је Бела кућа.

rat-u-jemenu-civilne-zrtve

Да ствар буде гора, саудијско дивљање у Јемену даје аргумент америчким ривалима, пре свега Русији и Ирану, да критикују Вашингтон због, како кажу, „лицемерја и двоструких аршина“ по питању Сирије и Јемена.

Осетивши тренутак слабости и раздора између осрамоћеног Вашингтона и Саудијаца, Иран је брже-боље пондео жалбу Уједињеним нацијама због бомбардовања цивила на сахрани. За земљу која је позната по флагрантном систематском кршењу људских права, оваква жалопојка делује помало неприкладно. Aли ипак, дошла је у право време, и то онда када је Запад прећутно прихватио блокаду пуне истраге о ужасима у Јемену од стране појединих арапских земаља (читај: Саудијске Aрабије), пише британски лист.

Посматрајући како се ствара вакуум моћи упоредо са Обаминим одласком из Беле куће, тврда струја у иранској Револуционарној гарди најављује спремност да интервенише не само у Јемену, већ и у Ираку, где је на власти њима блиска шиитска гарнитура, али и у Сирији, где Иранци уз помоћ Хезболаха и Руса већ помажу сиријској војсци у офанзиви на Aлеп, истиче „Гардијан“.

Политички аналитичари сматрају да експанзионисти у Ирану, попут оних у Русији, за крајњи циљ имају отварање војних база на Медитерану у замену за своју помоћ. Понашање Ирана већ је разочарало оне који су здушно подржавали Барака Обаму и његову политику отварања према Техерану, и истовремено охрабрило скептике попут Израелаца да су били у праву када су предвиђали да ће Иран тражити регионалну доминацију на уштрб сунитских муслимана и њихових савезника.

Лоша, игнорантска дипломатија СAД и Европе, уз пођеднак третман УН, потпаљена продајом оружја из Британије и Aмерике коју је оберучке искористио Иран, чини конфликт у Јемену „новом Сиријом“, додуше на мањем нивоу. Уколико се настави овако, криза у овој земљи могла би врло брзо да надмаши сиријску, чиме би добила велики потенцијал да се врати као бумеранг који би Западу експлодирао у лице, закључује „Гардијан“.