Прочитај ми чланак

ГАЂАЛИ РУСИЈУ, а санкцијама погодили себе: Живот у Западној Европи све скупљи…

0

РАТ у Украјини и ембарго уведен Русији довели су до масовних поскупљења и рекордне инфлације у дугом низу деценија на западноевропском тлу.

Најдрастичнија је ситуација са нафтом и њеним дериватима. И поред државних субвениција, цене на пумпама не престају да расту. То је нарочито приметно после шестог таласа санкција. Литар горива кошта у просеку око 2,3 евра, а тек ће хитати увис.

Инфлација је у ЕУ у просеку досегла ниво од 8,1 одсто, што је чак четири пута више од зацртаних 2 одсто и никада виђена још од увођења заједничке монете. Због ове инфлације Европска централна банка престаје са куповином активе као монетарном подршком привреди и спрема за крај јула пораст стопе званичног банкарског курса први пут после десет година.

У Естонији, која доста зависи од руске енергије, инфлација је достигла невероватних 20 одсто на годишњем нивоу. У Холандији 11,2, у Немачкој 8,7… Француска се још добро држи са 5,4 захваљујући, пре свега, јакој пољопривреди и малој зависности од руске нафте и гаса.

Поскупљује све, па је, тако, на пример, у Француској цена пилетине драстично скочила због недостатка хране за исхрану перади. Пиринач је поскупео 17 одсто, због трошкова транспорта, а паста за зубе чак 25, чудним путевима понуде и потражње. У овој земљи, 27 одсто грађана је изјавило да је у последње време смањило куповину меса.

Сајтови обилују саветима власницима како да сачувају и спасу своја мала и средња предузећа, од којих је у Француској, на пример, бар половина морала да подигне цене својих производа, због чега све теже налазе пут до купаца. Један од савета је да на минимум смање залихе новца да би задржале куповну моћ основних сировина, а да са поскупљењима одуговлаче, па макар понекад и по цену мањих губитака, да би мислили о каснијем добитку и, пре свега, опстанку.

У Аустрији је инфлација 8,1 одсто, Словачкој 11,8 одсто, а у Чешкој 16, највише од почетка деведесетих. Чак и у Мађарској, где је цена горива на пумпама замрзнута за грађане ове земље и литар кошта око 1,25 евра, инфлација је после 9,5 одсто на годишњем нивоу у априлу, у мају стигла на 10,7 одсто. У Великој Британији је девет одсто.

Поређења ради, у Кини је инфлација 2,1 одсто.

У ЕУ тврде да су спремни да плате цену ембарга који су увели Русији. Сагласност са санкцијама према Русији, ипак, код грађана опада, иако је и даље висока. Драстична поскупљења тек следе, на јесен и током следеће грејне сезоне, па је велико питање и какве ће политичке последице имати драматичан пад куповне моћи грађана Европске уније.

Према истраживању које је у мају за фондацију „Жан Жорес“ извршио Француски институт за јавно мњење (ИФОП), подршка санкцијама против Русије у Немачкој је пала са 80 на 74.

То је и нормално, јер Немци тренутно од западноевропских земаља највише осећају скок цена и енергетске проблеме.

РЕКОРДНА ИНФЛАЦИЈА У САД

У САД инфлација је премашила 8,7 одсто, чиме је достигла највиши ниво у последњих 40 година. Према подацима истраживања Универзитета у Мичигену, поверење потрошача је на најнижем нивоу у последњих више од 80 година.