Прочитај ми чланак

Француска поново напала Мали

0

Француске снаге напале су камп исламиста у Лереу, око 150 километара северно од Кона, кључног града у центалном Малију, који је војска, уз помоћ Француске, поново заузела у петак.

Положаји побуњеника нападнути су и у граду Гао, а француска војска наставила је војну операцију ка исламистичким упориштима на северу.

„Два војна хеликоптера бомбардовала су положаје исламиста, који су покушали да се одбране. Авиони су били толико брзи да смо чули само њихов звук у висинама“, рекао је један од локалних становника.

У међувремену, одлучено је да се први британски авион данас упути ка Малију, да помогне француској војсци у њеном операцији у тој земљи.

Транспортни авион Ц-17, Краљевских ваздухопловних снага, прво ће одлетети у Француску да покупи потребну опрему, а у понедељак би требало да стигне у Мали, пренеле су агенције.

Британски премијер Дејвид Камерон сложио се, у телефонском разговору са француским председником Франсоа Оландом, да обезбеди два авиона за логистичку подршку, иако Велика Британија неће слати своје људе у борбу.

У Паризу, министар одбране Жан-Ив ле Дријан рекао је да су исламисти претрпели „значајне“ губитке и да су складишта и „осетљиве тачке“ уништени.

Портпарол групе Ансар Дине рекао је да су напади концентрисани на три области – Кону, Дуенцу и Лере.

Од почетка војне интервенције, најмање 11 малијских војника је погинуло, као и један пилот француског хеликоптера. Према подацима организације Хјуман рајтс воч, у нападу на Кону погинуло је најмање 10 цивила, међу којима и троје деце. Како је саопштила војска Малија, убијено је и најмање 100 побуњеника.

Војска Малија покренула је у петак, уз војну подршку Француске, офанзиву против исламиста повезаних са Ал Каидом, који контролишу север Малија.

Вршилац дужности председника Малија Дионкунда Траоре обратио се тада нацији и рекао да ће се Бамако оштро и снажно супротставити својим непријатељима.

Офанзива је уследила дан пошто је Мали затражио помоћ УН и Француске, некадашње колонијалне силе, за обрачун са исламистима.

Савет безбедности УН дао је „зелено светло“ да 3.000 припадника мировних снага Афричке уније буде упућено у Мали, али њихово размештање неће бити реализовано пре септембра.

 

(Танјуг)