Прочитај ми чланак

ЕУ одбацила руски гас, окренула се Норвешкој, а тамо се десио неочекивани преокрет

0

Норвешка се ове године суочава са енергетском кризом која ће „докрајчити“ Немачку и Европу, лишене интензивних испорука руског гаса. Колумниста Фајненшел тајмса Ричард Милн пише о томе.

Како је аутор приметио, Норвешка је веома „срећна“ земља са налазиштима нафте и гаса. Бројне реке и акумулације омогућавају јој да обезбеди и до 90 одсто сопствених потреба за електричном енергијом, али необично сува зима и пролеће довели су до тога да су резерве воде у акумулацијама на југу државе биле на историјском минимуму.

Влада је обећала да ће ограничити извоз електричне енергије док се не попуни.

Ово би могао бити проблем за земље попут Немачке , Холандије и Велике Британије , које су годинама увозиле значајне количине електричне енергије из Норвешке путем далековода.

Према Милнеу, енергетска криза у тој скандинавској земљи показује колико зима која се приближава може бити оштра широм Европе.

Државе континента су на ивици озбиљне несташице горива, пошто главни руски гасовод – Северни ток – ради са само 20 одсто укупног капацитета.

Гаспром је то објаснио неправилним одржавањем и кашњењем у враћању Сиеменс турбина са ремонта , које су коришћене на гасним компресорским јединицама компресорске станице Портоваја (ЦС) за снабдевање горивом. Сада рад гасовода обезбеђује само један од пет мотора.

Посебна потешкоћа настала је са враћањем једне од турбина из Канаде , која је увела санкције Гаспрому. Канадске власти су издале дозволу за његов извоз тек 10. јула, али нису узеле у обзир услове постојећег уговора у њему и испоручиле су турбину Немачкој, а не Русији . За њен даљи транспорт потребне су дозволе власти Европске уније и УК.