Прочитај ми чланак

Џејми Шеј у страху од повратка Трампа: „Косово“ што пре да постане члан НАТО

0

И Приштина и Запад страхују од повратка бившег председника Америке на чело САД, јер сматрају да ће се променити однос Вашингтона према косовском питању

Бивши портпарол НАТО-а током агресије на СР Југославију Џејми Шеј изјавио је да би „Косово“ требало да постане чланица Алијансе у првих девет месеци 2024. године, како било који будући лидер САД не би био у могућности да промени курс.

„Србија ће и даље бити тежак сусед, али капацитет за стварање озбиљних проблема остаће ограничен“, каже Шеј.

Како преноси „Албанијан пост“, Шеј каже да с обзиром на актуелне геополитичке неизвесности, главна ствар у спречавању продубљивања кризе јесте да се „Косово“ прикључи евроатланским структурама у првом делу следеће године.

Шеј се заправо највише плаши победе Русије и зато напомиње да би успех Москве направио преседан и опасност по Запад.

„Свако друго решење осим потпуне независности Косова поново би запалило сукоб и било би много горе од тренутке ситуације. Дакле, можемо само напред, не и назад“, поручује Шеј.

Портпарол НАТО-а из времена бомбардовања СРЈ 1999: Српске трупе могу на КиМ, али…
Додаје да је боље за Приштину да интегрише српску заједницу, него да дозволи да она буде „инструментализована и манипулисана из Београда“.

„Борбу против етничких сепаратиста треба водити на локалном нивоу, исто толико у Митровици колико и у Мариупољу“, каже Шеј.

Пензионисани немачки генерал Ерхард Булер, иначе некадашњи командант Кфора, тврди да ће се упркос „актуелним безбедносним изазовима“, „општа посвећеност међународне заједнице независности Косова, посебно САД и Немачке, наставити.

Ипак, каже да у последње време постоји незадовољство међу присталицама „Косова“ због неспремности да се константно ангажују у процесу дијалога за нормализацију односа Београда и Приштине под окриљем ЕУ.

„Косово не би требало да ризикује да изгуби подршку својих пријатеља. Сада је време да послушамо савете најбољих пријатеља и испунимо све обавезе из до сада постигнутих договора. Овај апел упућен је и Влади Србије. Агресивна реторика и претње не би требало да имају место међу европским суседима“, каже Булер.

Поставља се питање да ли ће Америка, ако се Доналд Трамп врати на место председника, наставити са политиком којој је питање Косова међу приоритетима, с обзиром на главне међународне изазове.

Џеј каже да би повратак Трампа на чело САД била својеврсна сатисфакција за српско руководство, али не сматра да би то представљало опасност за Приштину.

„Трамп можда није био лично умешан у питање Косова, али није спречио своје више помоћнике да раде за Приштину и није зауставио учешће САД у Кфору. Мислим да би требало да будемо отворени у погледу потенцијалног другог Трамповог мандата, да сачекамо и видимо шта ће се заправо десити“, поручује Шеј.

Булер са друге стране каже да би Приштина требало конструктивно да се укључи у дијалог, баш због претпоставке да ће врата за нормализацију односа бити затворена због избора у САД.

„Напад Русије на Украјину не сме да успе. Ситуација на Западном Балкану се не може поредити са оном у Украјини. Косово је под заштитом Кфора, под мандатом Савета безбедности УН. То је најзначајнија разлика“, каже Булер.