Прочитај ми чланак

ДОНАЛДЕ, ПА ДА ПОЧНЕМО… Путин очекује од Трампа ових шест ствари

0

Владимир Путин могао би пред Доналда Трампа да изнесе низ захтева који би подразумевали велику промену политике према Русији, укључујући укидање санкција, повлачење НАТО трупа са истока Европе и бројне друге уступке.

tramp-pobednik34

Амерички медији и даље тврде да се Русија умешала у изборе, те да јој се „хакерска акција вишеструко исплатила“. На страну да ли је у питању истина или само пропаганда, чињеница је да је Трамп победио, и да је најавио еру топлијих односа са Москвом.

Одабир Рекса Тилерсона за шефа америчке дипломатије најбољи је доказ за то. Нафтни магнат био је један од највећих лобиста за укидање санкције Русији које је увела Обамина администрација (што је разумљиво, с обзиром да су његове компаније губиле милионе долара). Због свог залагања за укидање санкција награђен је руским Орденом пријатељства, које му је уручио Владимир Путин лично.

Да се Трампова победа и одабир администрације веома допадају Кремљу сведочи и изјава Сергеја Маркова, Путиновог саветника, који је за „Блумберг“ рекао:

То је фантастичан тим. У питању су људи с којима Русија може да послује.

С друге стране, Фиона Хил, експерт за Русију која је докторирала на Харварду и ради на Институту „Брукингс“ у Вашингтону, има другачије мишљење.

Рекла бих да је Русија појела наш ручак. Из њиховог виђења, чини им се да добијају шта год пожеле – рекла је Хил, и навела листу од шест ствари које Владимир Путин жарко жели, и које ће, по њеном мишљењу, скоро сигурно захтевати од Трампа.

© Sputnik/ Sergei Guneev

© Sputnik/ Sergei Guneev

Прво, Путинова администрација ће засигурно захтевати низ састанака са Трампом. Имајући у виду колико лепих речи је новоизабрани председник САД упутио на Путинов рачун, то ће се врло могуће и десити. Такође, из Беле куће је процурело неколико информација које указују на то да су Путин и Трамп већ договорили сусрет.

Друго, НАТО: Путин хоће да НАТО смањи своје војно присуство на западној граници Русије, укључујући и присуство у три балтичке државе. Барак Обама је повећао присуство трупа у Естонији, Летонији и Литванији, а Трамп би могао да уради потпуно супротно, знајући његов став о НАТО чланицама које не испуњавају своје обавезе.

Треће, санкције: Путин жели да САД повуку санкције које је 2014. увела Русији као резултат рата у Украјини и анексије Крима. Пред председника САД у марту 2017. биће стављена одлука о продужењу, подизању, ублажавању или потпуном укидању санкција. Мало је оних који би смели да се кладе да ће Трамп одабрати прву или другу опцију.

Четврто, Сирија: Владимир Путин жели да САД подрже останак Башара ал-Асада на власти. Доналд Трамп је рекао да Сирија само са Асадом на челу може да порази Исламску државу, и навео да би се радо придружио савезу Путин-Асад.

Пето, ракетни штит: САД распоређују свој ракетни штит на истоку Европе, практично пред руском границом, а Путин жели да тај штит нестане, укључујући и базе у Румунији и Пољској. Трампова позиција по овом питању за сада остаје непозната.

Шесто, сајбер-ратовање: Русија сматра да је Американци све време шпијунирају. Фиона Хил каже да су Руси, уколико је тачно да су Руси хаковали америчке изборе, то урадили како би „Америци поручили да престане са тим активностима“.

putin-zeli-da-se-nato-trupe-povuku-sa-granice

Фото: Тањуг/АП

Иако многи у Америци савезништво са Русијом виде као нешто лоше, то би заправо била добра ствар – сматра Хил.

Проблем представља то што Путин не нуди ништа заузврат, тврди Дојл Мекменус, колумниста „ЛА тајмса“. Трамп је дуго тврдио да ће имати далеко оштрију преговарачку политику од Обаме, али за сада се то не види у ставу према Русији“. Да је којим случајем демократски председник заузео такав став, наишао би на жестоки отпор из редова републиканаца. Неки су већ почели да се буне.

Сенатори Џон Мекејн и Марко Рубио рекли су да желе озбиљан, исцрпан разговор са Рексом Тилерсоном пре него што га подрже за место државног секретара. На тај начин желе да упозоре Трампа да се не опушта превише када је у питању став према Русији, и истовремено пошаљу поруку Кремљу да се у Америци, сем Трампа, за функционисање државе питају још многи други.