Прочитај ми чланак

ДОНАЛД ТРАМП ПОРУЧИО ЕУ: Примите назад својих 800 џихадиста

0

Председник САД Доналд Трамп је поручио Европској унији да мора да прими својих 800 бораца из редова Исламске државе (Исис), који су заробљени у Сирији уз подршку америчких снага, и изведе их пред суд.

Његова изјава је уследила пошто се припрема да прогласи крај калифата на северозападу Сирије након преузимања и последњег града који је био у рукама Исис.

foto: snappygoat

Поједине државе-чланице ЕУ, нарочито Француска, саопштиле су да се припремају да приме назад своје бивше џихадисте, али је Уједињено Краљевство показало већи отпор – Лондон је саопштио да се борци који су у рукама савезника сиријских Курда могу вратити само ако траже помоћ Конзулата у Турској. Британска влада каже да је у дилеми, нарочито када је реч о супругама и деци британских бораца, те да се суочава са изазовом који се тиче тога да ли да судски гони борце или да их спречи да изводе терористичке нападе на њеном тлу.

„САД моле Британију, Француску, Немачку и друге европске савезнике да приме назад више од 800 бораца Исиса које смо заробили и изведу их пред суд. Калифат само што није пао. Алтернатива није добра, пошто се огледа у томе да ћемо бити принуђени да их пустимо. САД не желе да гледају како ови борци Исиса прожимају Европу, где се очекује да оду. Толико тога чинимо и толико много трошимо – време је да други иступе и раде посао за који јесу способни“, написао је Трамп на Твитеру.

Дипломате које су се окупиле протеклог викенда на конференцији за безбедност у Минхену, што је био велики самит званичника и политичких одлучилаца, више пута су упозорили да преузимање територије која је била у рукама Исиса не значи крај опасности од идеологије и тероризма Исиса. Они су указали на начин на који се снаге Исиса већ поново окупљају у Ираку, посебно у Мосулу.

Трампова изјава, пише Гардијан, маскира жестоку дебату која се води на трансатлантском нивоу између политичара и војске у вези с тим како управљати његовом унилатералном одлуком да повуче две хиљаде војника са северозапада Сирије. Америчка војска и арапске државе врше притисак на Трампову администрацију да одложи ту иницијативу и да више времена за постизање споразума о томе како заштити претежно курдске Сиријске демократске снаге (СДФ) од потенцијалног напада Турске чим се америчке снаге повуку. Министар одбране Турске Хулуси Акар се састао са својим америчким колегом Патриком Шанаханом на маргинама конференције у Минхену да би прогурао свој план да Турска успостави зону безбедности, рекавши да се Курди у СДФ не разликују од Курда у Радничкој партији Курдистана (ПКК) која води сепаратистички терористички рат у Турској. Курдско руководство се томе противи, страхујући да ће то довести или до масакра или до расељавања Курда.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!