Прочитај ми чланак

ДЕМОКРАТИЈА САМО ЗА ‘ДЕМОКРАТЕ’: Немачка на Фејсбуку одобрава само ‘истину’

0

Колико година већ слушамо да је највеће достигнуће “прогресивног човечанства” слобода говора, која, наравно, постоји само на Западу.

cenzura-na-facebooku

Но, након што је постало јасно да фотеље високих званичника у Немачкој и нису тако сигурне, јавност се припрема на увођење цензуре. “Слободна” Немачка, “светионик демократије за поробљене народе комунистичких диктатура у време Хладног рата”, уводи отворену цензуру, не само у медијима, него и на најпопуларнијим друштвеним мрежама, међу којима је Фејсбукна првом мјесту.

У договору с немачком владом је најављена примена “филтера лажних вести”.

Фајненшел тајмс јавља да ће програм почети радити наредних недеља.

Новинари морају знати да ће уочи избора за Бундестаг, који су заказани за септембар ове године, “филтер” блокирати могуће  “кривотворене вести”.

Онемогућиће се објава свега што буде узроковало забринутост међу представницима немачког водства и посебно канцеларке Aнгеле Меркел, наравно, због “могућег утицаја на предстојеће изборе”.

Канцеларка је лично потврдила како су “лажне вести” опасне, јер се испоставило да се друштвеним мрежама шире брже и више од оних “аутентичних”.

Но, преведено на обични језик, јасно је да актуална влада и канцеларка Меркел у Немачкој нису ни приближно популарни као претходних година. Стога ће преко својих људи одлучити која је вест истинита, а што је лаж.

Aнгела Меркел је изјавила да су лажне вести руских хакера утицале на изборе у Сједињеним Државама, што је ‘неспорна’ чињеница коју се не може довести у питање.

Сада долазимо до занимљивости. Наиме, аутентичност вијести ће провјеравати невладино удружење Коректив, наводно непрофитне организације настале 2014. године, а утемељене донацијом Фондације Essener Brost износом од 3 милиона евра.

Вести које буду означене као лажне неће уклањати администрација Фејсбука, али управа друштвене мреже размишља о механизму за ограничавање ширења “лажних” публикација. Одабран је начин да се на рачунару или паметном телефону покаже упозорење и засјени садржај спорне објаве, чиме би се онемогућило њено читање, преноси немачки Шпигл.

„Пост сам по себи неће нестати. Ми га нећемо скривати и људи ће га и даље моћи користити. Може бити да ћемо смањи видљивост таквих чланака”, каже надлежни менаџер Фејсбука, Гбидо Билов.

Но, каква је то невладина организација која ће бити задужена за утврђивање “неспорне истине”? Прије свега, ароганција којом је Коректив изабран за улогу “судије” је невиђена у демократској пракси. Наиме, ова невладинаорганизација је 2015. покушала прогурати “доказе” против припадника 53. бригаде противваздушне обране из Курска, који, наводно, потврђују њену одговорност за обарање Боинга над Донбасом у јулу 2014.

Колико је извештаја наслова “У потрази за истином” било веродостојно, довољно говори чињеница да су га чак и Aмериканци назвали “глупим” и нису га узели у обзир.

И сада ће Коректив утврдити тко лаже, а тко не?

Штовише, како пише Фајненшел тајмс, немачка влада већ размишља о могућности изрицања новчаних казни за Фејсбук и друге друштвене мреже за ширење таквих садржаја. Aко се лажне вијести не уклоне у року од 24 сата, друштвене мреже се могу суочити с новчаном казном до 500 хиљада евра.

Још се није стишала бура око лажних репортажа о “хемијским нападима Aсадовог режима”, непорфесионалног извештаја Светске анти-допиншке агенције, лажним вестима које су ширили “руски хакери”, а сада ћемо размишљати о томе што ће као истину оценити “стручњаци” из невладине организације Коректив? Дакле, медији и друштвене мреже ће бити препуштени на милост и немилост људима који су шампиони у ширењу небулоза, што је вјеројатно “врхунац демократије”, само што ми тога нисмо свјесни.

Замислимо теоретски да се прије избора у Немачкој догоди нешто слично попут масовног новогодишњег силовања у Келну или масакра на Божићном сајму у Берлину. Објава и оштра интерпретација истине би прилично покопали шансе Aнгеле Меркел на изборима. Међутим, након саветовања с пријатељима из контролираних невладиних удружења би се информација или већи део истине о почињеном злочину могли прогласити  лажнима, а као такве би биле “непожељне” на државним медијима и друштвеним мрежама.

Општенито, добили смо демократију само за ‘демократе’, који се ничему не противе, а ако случајно и проговоре, онда плаћају казне и ћуте. Међутим, колико год се трудили, увек ће бити оних који ће без страха рећи истину, чак и ако се буду морали суочити с последицама.