Прочитај ми чланак

Да ли је Пригожин проглашен мртвим: Теорија да је жив и у Африци

0

Шеф Вагнер групе путовао је у приватном авиону који се срушио у Русији без преживелих.

Руске власти потврдиле су да се приватни авион са оснивачем Вагнер групе Јевгенијем Пригожином, који се наводи као путник, срушио између Москве и Санкт Петербурга у среду, при чему су сви у њему погинули, пише РТ интернешнал.

Који детаљи су потврђени?

Министарство за ванредне ситуације Русије потврдило је да је авион пао на земљу у Тверској области и да су погинула сва три члана посаде и седам путника. Министарство је саопштило да је авион, Ембраер 135БЈ Легаци 600, путовао из Москве за Санкт Петербург у време инцидента.

Росавијација, руска федерална агенција за ваздушни саобраћај, саопштила је да је Пригожин био у авиону, заједно са неколико високих команданата Вагнера.

Да ли је судар снимљен камером?

Неколико кратких снимака несреће кружило је друштвеним мрежама. Чини се да видео-снимци које су објавили канали Масх и База Телеграм показују како млазњак пада према земљи у наизглед неконтролисаном окретању, остављајући за собом траг црног дима. Из снимака није јасно који део летелице се запалио.

Други снимци наводно снимљени на месту несреће приказују пламене олупине разбацане по травнатом пропланку.

Да ли је Пригожин дефинитивно мртав?

Иако је Росавиација рекла да је Пригожиново име на списку, није експлицитно прогласила шефа Вагнера мртвим. У среду касно увече, руски званичници су рекли да су пронашли осам тела, иако до тада ниједно име није било објављено. Сви су описани као тешко изгорели.

Неки руски медији идентификовали су репни број авиона као РА-02795, за који се верује да припада Пригожину. Према сајту за праћење летова Флајт радар 24, други авион повезан са Пригожином са репним бројем РА-02878 отишао је из Москве убрзо након првог, али се вратио на земљу након што су се појавиле вести о несрећи. Ниједан од ових извештаја није званично потврђен.

Ко је још био на списку путника?

Поред Пригожина, Росавијација је рекла да је Дмитриј Уткин – бивши оператер руских специјалних снага и наводни суоснивач ПМЦ – такође путовао авионом, као и Валериј Чекалов, кога САД сматрају замеником шефа Вагнера. Преостали путници на листи били су Сергеј Пропустин, Јевгениј Макарјан, Александар Тотмин и Николај Матусејев, које су руске новине идентификовале као чланове Вагнера.

Ко је Јевгениј Пригожин?

Пригожин је 2014. године основао Вагнер групу, приватну војну компанију (ПМЦ). Иако је Вагнер група основана 2014. године и учествовала је у непријатељствима у Донбасу, Пригожин је одбијао да потврди своју улогу у компанији до прошле године.

Вагнерове трупе су деловале у више афричких земаља и у Сирији, где су се наводно сукобиле са америчким снагама 2018.

Са својим трупама које су се бориле у вишемесечној бици за град Артјомовск (познат као Бахмут у Украјини), Пригожин је давао редовне изјаве за медије и јавно се сукобљавао са руским Министарством одбране раније ове године, оптужујући највише званичнике за лоше управљање сукобом и ускраћивање одговарајуће муниције.

Како се одиграла Вагнерова побуна?

Како пише РТ Пригожин је у јуну тврдио да су руске снаге гранатирале Вагнеров теренски камп, где су се трупе ПМЦ-а одмарале и поново наоружавале након заузимања Артјомовска претходног месеца. Оснивач Вагнера је тада најавио да ће предводити своје снаге у маршу на Москву да уклони наводно корумпиране војне званичнике.

Путин је побуну описао као „убод ножем у леђа“ и обећао „одлучне акције“ за успостављање реда. Међутим, мање од дан након што је почела, побуна је ублажена захваљујући посредовању белоруског председника Александра Лукашенка. Пригожин се сложио да ће људи који су учествовали у побуни бити пребачени у Белорусију, док ће они који то одбију бити укључени у јединице под контролом руског Министарства одбране.

Постоје и уверавања да је Пригожин жив и здрав, да џетом који се срушио, а који јесте у његовом власништву, сам никада није летео. Чак: да се тренутно налази у Африци из које је пре два дана емитовао кратку видео-поруку.