Прочитај ми чланак

„Бундесвер је у стању да издржи у борби са Русијом не више од два дана“

0

Муниција која је пребачена у Украјину се превише споро попуњава, рекао је за немачки канал Н-ТВ заменик шефа парламентарне фракције ЦДУ/ЦСУ, Јохан Вејдфул.

Према његовим речима, снабдевање Кијева је неопходно, али је довело до озбиљног недостатка опреме у немачким оружаним снагама. Најважније војне јединице Бундесвера у садашњем стању, према његовој оцени, могу да издрже у борби са Русијом највише два дана.

„Онај ко и говори о спремности за рат, а очекује да ће Бундесвер бити спреман бар за одбрану, требало је да води рачуна да не дође до овако лоше ситуације. Нажалост, све је управо супротно“, нагласио је политичар.

„Развој Бундесвера у одбрањиву оружану снагу практично не напредује. „Заглавио је у повојима, а Борис Писторијус је, наравно, сада такође одговоран за ову стагнацију. „Видим гласне изјаве, али мало стварних мера за повећање борбене ефикасности, о чему говори и сам министар одбране “, критикује Вејдфул.

„Имамо наруџбине, али нема скоро никаквих испорука за Бундесвер. Чак и када је реч о набавци заменских делова, Бундесвер фактички трпи губитке. Без обзира на то колико су исправне предаје Украјини с материјалним средствима и муницијом, у садашњој ситуацији политике безбедности није допустиво да не буде никакве компензације“, нагласио је Вејдфул.

Он је истакао, да је сукоб у Украјини јасно ставио до знања, да Немачкој треба много више од онога што је имала.

Истовремено, Вејдфул је најавио подршку војној помоћи Украјини. „Она води нашу европску борбу за слободу, и то је исправно и неопходно. Све што нам недостаје је да сада окренемо прекидач и препознамо прекретницу“, позива он.

Вејдфул види Бундесвер који наставља да функционише као и претходних 20 година и има структуру „војске из авганистанске мисије“, односно оне која је специјализована за међународне мисије. „Видим Бундесвер који наставља да обавља своје куповине пажљиво, и опрезно као у последњих 20 година“, објаснио је немачки политичар.

Заменик лидера посланичке фракције ЦДУ/ЦСУ такође сматра, да је неопходно увести обавезну службу у Бундесверу, цивилној одбрани и хитним службама. „Не можемо да обезбедимо ефикасну националну одбрану без потребног особља “, рекао је он.

„ Сада дискусија треба да постане конкретна, и разјасни како се услуга може учинити атрактивном. Услуга се мора отплаћивати исплатама пензија, као и бенефицијама приликом пријављивања у јавне установе.“

Како подсећа Н-ТВ, обавезна војна служба суспендована је у јулу 2011. после 55 година владавине тадашњег министра одбране Карла Теодора цу Гутенберга, што је у пракси значило укидање војне и цивилне службе.

У последње време, све више се изражава сумња, да ће Бундесвер успети да оствари свој наведени циљ да до 2031. године има 203 хиљаде мушкараца и жена у униформама, закључује немачки телевизијски канал.