• Почетна
  • СВЕТ
  • Бугари моле Американце да им снизе цену струје из електрана које су им продали
Прочитај ми чланак

Бугари моле Американце да им снизе цену струје из електрана које су им продали

0

Бугари су две најважније термоцентрале продали Американцима који су сада подигли цену струје, па грађане и привреду те земље бацили на колена.

Претходна влада је намеравала да у концесију да аутопут, а спомињало се и неколико хидроелектрана.

Хоћемо ли и ми за неколико година молити странце да нам испоручују јефтинију струју или да нам смање цену путарина?

Колико погубна може бити политика давања у концесије односно продаје домаћих компанија сведоћи најновији проблем с којим се ових дана суочавају Бугари. Њихов државни апарат улаже највеће напоре како би увјерио америчке власнике  најважнијих термоцентрала у земљи – Марица Исток 1 и Марица Исток 3- да им снизе цену електричне енергије, преноси портал Балканс.цом.

Бугари су им наиме пре одређеног времена продали вечински удео у тим постројењима, која су један од основних извора електричне енергије у њиховој држави. Американци су с доласком хладнијег времена подигли цијену струје што је Бугаре и привреду довело на сам руб финансијске издржљивости.

Ништа се више не можеда учини
– Искористи ћемо сву своју моћ да уверимо америчке власнике да смање цену по којој продају електричну енергију – изјавио је Ангел Семерџиев, председник Државне комисије за енергетику и водопривреду, свестан да се по том питању мало тога може да учини.

 Пример је то који сликовито говори шта би се и код нас могло да догоди на пример с аутопутевима које влада ускоро намерава да да у концесију.

Стручњаци наиме упозоравају да би се она концесионару исплатила само уколико би путарина била двоструко скупља. Хоћемо ли и ми сутра попут Бугара да молимо странце да нам спусте цену путарина на ? Не треба ни заборавити да је прошла Влада често спомињала да разматра давање у концесију и неколико српских хидро и термоцентрала.

 Дужи рок или виша цена
– Не треба давати у концесију хидроелектране које раде, или већ изграђене аутоцесте. То се може учинити само с новим аутопутевима или новим електранама које би биле изграђене моделом концесија. Потенцијални инвеститор ће израчунати колико година је њему потребно да врати уложено те још и заради. Ако им понуђени рок неће бити довољан тражиће од Владе дужи рок или ће повисити цене – то показује досадашња светска пракса када је у питању давање јавних добара страном инвеститору.