Прочитај ми чланак

БОМБАРДОВАЊЕ: Путин још тамани терористе у Сирији!

0

Прецизни удари из ваздуха и даље наносе губитке Исламској држави, која је у дефанзиви у Сирији откад се Русија укључила у рат

sirija-bombardovanje-foto-reuters-052016-1462567466-900709

Русија је званично повукла војску из Сирије још 14. марта ове године, али ипак је у великој мери војно присутна у тој ратом разореној земљи и наставља да наноси велике губитке терористима Исламске државе и Ал Нусра фронта.

Већина наоружања и људства налази се у ваздухопловној бази Хмејмим, недалеко од Латакије. Како преноси ЦНН, Русија под вођством Владимира Путина у Сирији, где подржава режим председника Башара ел Асада, задржала је модерне ваздухоплове, којима наноси највеће губитке Исламској држави.

Јака база

Ова база може да прими 1.000 војника и преуређена је у потпуности 2015. године. Има торањ за контролу летења, писте су значајно продужене, повећани су складишни капацитети, урађене су покретне кухиње, као и додатни резервоари за гориво.

База се снабдева преко луке Тартус, удаљене 50 километара. Једина руска војна база на Медитерану је оспособљена за слетање великих транспортних авиона, попут „антонова 124“ и „иљушина 76“.

Савремени систем „С 400“ је распоређен како би се база у потпуности заштитила од евентуалних напада из ваздуха. Овај систем покрива подручје од јужне Турске до северног Израела.

У бази крај Латакије је тренутно више од 50 руских авиона и хеликоптера последње генерације.

Незаменљиви

Иако се Русија још није заиста повукла из Сирије, већ помаже и у нападима на Алеп последњих дана, мировни процес у тој земљи је главни циљ Кремља.
– Москву много више занима примирје него нове борбе, јер је то доводи у јединствен положај, једнак Вашингтону. Управо својом војном кампањом Русија је натерала Сједињене Америчке Државе на стварање дипломатског тандема шефова дипломатија Сергеја Лаврова и Џона Керија. Американци званично умањују то партнерство, али оно није неважно. Утицај на мир у Сирији даје им престиж у свету који Русија жели изнад свега – каже Дмитриј Тренин, директор Карнеги центра у Москви.

Излазак из изолације

Руска кампања у Сирији, која је званично трајала од 30. септем бра 2015. до 14. марта 2016. године, успела је да извуче земљу из изолованости, у коју је упала због украјинске кризе и преузимања Крима.
– Очигледно је да је однос Запада према Русији и Владимиру Путину промењем, укључујући однос Вашингтона. С новим преговорима, Русија је постала незаменљив играч на светској сцени – каже Виктор Мизин из Московског државног института.

Пала група екстремиста ХТЕЛИ ДА УБИЈАЈУ У РУСИЈИ

Руска Федерална безбедносна служба (ФСБ) ухапсила је групу централноазијских грађана због сумње да су припремали напад на јавни превоз у једном великом граду у Сибиру. Осумњичени ухапшени у Краснојарску били су повезани с „међународним терористима“, навео је ФСБ. Ово је други пут ове недеље да ФСБ хапси групу држављана из централног дела Азије због сумње да су планирали напад у Русији. Оба напада планирана су током маја.