Прочитај ми чланак

„Блумберг“: Нуклеарно оружје Русије игра кључну улогу у украјинском сукобу

0

Иако нуклеарно оружје није помогло Русији да постигне брзу победу у украјинском сукобу, оно игра важну улогу одвраћања, пише „Блумберг“.

Аутор чланка сугерише, да Русија није имала нуклеарно оружје, чак би могло доћи и до директне интервенције САД.

„Рат у Украјини је прва нуклеарна криза великих сила у 21. веку – и неће бити последња“, пише „Блумберг“. Претња употребом нуклеарног оружја чује се од фебруара 2022-ге. „ Нуклеарна претња је и повратак на кризу суперсила из Хладног рата, и преглед онога што је пред нама.”

На безбедносном фронту, Америка је у оштрој конкуренцији са Русијом и Кином. За Москву и Пекинг, нуклеарно оружје је централно у њиховој стратегији и припремама за могући сукоб са Сједињеним Државама. Стога, за будућност, САД треба да уче из тренутне кризе.

На први поглед може изгледати да нуклеарно оружје не игра велику улогу. Присуство нуклеарног оружја није обезбедило Москви муњевиту победу, није спречило Сједињене Државе и њихове савезнике да „воде брутални прокси рат“ против Русије.

Међутим аутор чланка инсистира на томе, да нуклеарно оружје, иако прикривено, је имало велики утицај на ток сукоба, одвраћајући стране од активнијих акција. Колико год било болно признати, главна лекција рата у Украјини је, да ће нуклеарна принуда бити од суштинског значаја за победу у сукобима наше ере.

Путин је још у фебруару 2022. године први пут запретио нуклеарним оружјем онима који су ометали „специјалну операцију“. Међутим, аутор чланка напомиње, да је ово далеко од последњег таквог упозорења са његове стране. Према његовим речима, Путин је током година своје владавине претворио руску војску у мач, а нуклеарне снаге у штит који штити земљу од мешања било које друге суперсиле. Дакле, користи нуклеарну претњу да задржи Вашингтон и НАТО неактивним у Украјини.

Међутим, „ гласне Путинове изјаве нису спречиле Запад да Украјини да новац, оружје и обавештајне податке “ и не спречавају Кијев да изврши ударе на руске територије. Кад год Путин говори о употреби нуклеарног оружја, он се заправо суочава са осудом Запада и противљењем сопствених савезника и неутралних земаља, што повећава вероватноћу да ће употреба руског арсенала довести до потпуне изолације Русије.

Ипак, да би јасно приказао улогу нуклеарног оружја у украјинском сукобу, издање моделира две ситуације. С једне стране предлаже, да се замисли када би САД имале нуклеарно оружје, док Русија не би. У овом случају, САД не би бринуле о могућем одговору Русије на њихове акције и активно би помагале Украјини. Вероватно би се чак и директно умешали у сукоб и почели да ратују са Русијом.

Дакле, нуклеарно оружје је само помогло Русији у борби против Украјине, а не већој коалицији западних земаља.

С друге стране, аутор предлаже да се размотри сценарио у којем би Русија имала нуклеарно оружје, а САД и НАТО не би. У овом случају Украјини би било много теже да се бори.

„Прилично је невероватно да Москва толерише овај степен мешања Запада у њену борбу против Украјине. САД и њихови савезници претворили су земље у близини Украјине, посебно Пољску, у виталне центре за испоруку оружја и полигоне за кијевске снаге “, пише аутор чланка.

Стога, он напомиње, да је мало вероватно да би Русија, која има јединствену предност у погледу поседовања нуклеарног оружја, гледала на овај континуирани прилив оружја из иностранства. Саме земље источног крила НАТО-а тешко да би пристале да помогну Украјини, ризикујући да изазову гнев Русије.

Дакле, једна од лекција тренутне ситуације је да „ нуклеарно оружје – чак и када се не користи у борби – у великој мери утиче на оно што се дешава на бојном пољу “. а ефекат који нуклеарна претња има на стране је психолошке природе.

Аутор чланка напомиње, да се нуклеарни потенцијал Русије није променио од фебруара 2022. године, али су западне земље почеле да га третирају другачије. Постали су смелији у снабдевању Украјином оружјем. Ствар је у томе, да што више лидери прете употребом нуклеарног оружја, то су ове претње мање веродостојне. С обзиром да је конфликт још увек нерешен, аутор чланка сугерише да ће САД можда морати да изаберу између тестирања руских црвених линија, и допуштања Путину да тврди делимичну победу.