Прочитај ми чланак

„Блумберг“: Могуће одлагање ембарга ЕУ на руску нафту преко нафтовода „Дружба“

0

Европска комисија упутила је земљама чланицама Европске уније предлог да се у случају одустајања од руске нафте, која се испоручује поморским путем, одложи увођење ограничења на испоруку горива преко нафтовода „Дружба“, саопштила је агенција „Блумберг“, позивајући се на изворе.

„Овај предлог би Мађарској, која се противи договору, обезбедио више времена за налажење техничког решења, којим би биле задовољене њене енергетске потребе. Такође ће бити узета у обзир и забринутост других земаља, које немају излаз на море, укључујући Словачку и Чешку“, наводи се у саопштењу.

Према речима извора „Блумберга“, државе чланице ЕУ ће постепено, у току шест месеци, одустати од увоза руске нафте поморским путем, а од нафтних деривата у року од осам месеци.
ЕК је такође предложила да се ограничи реекспорт руске нафте, која се испоручује нафотоводом другим државама Европске уније или трећим државама.

„Амбасадори земаља ЕУ требало би да се састану у недељу ради разматрања ревидираног шестог пакета санкција против Русије, у чијем усвајању је настао застој због противљења неких земаља по питањима испоруке енергената из Русије“, наводи агенција.

Претходно је објављено да Мађарска и низ других земаља Европске уније блокирају усвајање шестог пакета европских санкција Русији због неслагања са увођењем нафтног ембарга.

Нафтовод „Дружба“ почиње у Самарској области, пролази кроз Брајнс и потом се рачва на северне и јужне цеви, пролазећи преко територија Белорусије, Украјине, Пољске, Немачке, Чешке, Словачке, Мађарске, Летоније и Литваније.

Нафтовод обезбеђује извоз нафте из Русије у Европу. Украјинска цев је у власништву компаније „Укртранснафта“, а Русија плаћа транзит.

Специјална операција у Украјини и западне санкције Русији

Као одговор на руску специјалну војну операцију у Украјини, западне земље почеле су да уводе нове антируске санкције. Портпарол Кремља Дмитриј Песков приметио је да су то веома озбиљна ограничења, али се Русија за њих унапред припремала. Са своје стране, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је да су стране компаније које одбијају да послују са Русијом то учиниле под огромним притиском, али да ће Русија решити све проблеме са економијом које јој Запад ствара.