Прочитај ми чланак

Био је десна рука Доналда Трампа, а сада би да га увуче у понор

0

Мајк Пенс, бивши амерички потпредседник, седам сати је сведочио о напорима свог бившег шефа Доналда Трампа да поништи изборне резултате 2020. године

Пенс је главни сведок у истрази коју води специјални адвокат Џек Смит, пошто је, како је наведено у општужби, Трамп на Пенса вршио притисак да незаконито одбије електронске гласове који су били за Џоа Бајдена на заједничкој седници Конгреса, а такође је био и на састанку у Белој кући са републиканским посланицима који су расправљали о Бајденовој победи.

Како пише Гардијан, овај случај је од велике важности, јер треба да испита да ли је Трамп „преварио“ Сједињене Америчке Државе, покушавајући да поништи резултате избора 2020. године.

Пенс је говорио о догађајима који су претходили нападу на Капитол, 6. јануара, као и да је Трампу речено да би својим плановима прекршио закон.

Влада је месецима покушавала да добије Пенсово сведочење, почевши од захтева Министарства правде прошле године, а затим путем позива велике пороте који је издао Смит.

Судски позив нашао се пред непосредним изазовима Трампових адвоката, који су желели да ограниче обим Пенсовог сведочења, као и његовог адвоката.

Захтев да се ограничи обим Пенсовог сведочења одбио је судија Џејмс Боасберг, рекавши да се ради о потенцијалном кривичном делу.

Пенсов адвокатски тим одбио је да оспори ту пресуду, али Трампови правнци се нису сложили са тим и поднели су хитан захтев који су судије Грегори Кацас, Патриша Милет и Роберт Вилкинс касно одбили.

Главни део кривичне истраге базира се на Пенсу и доказивању да је он прихватио лажне изборне листе за Трампа, а тиме би се бацила сумња на резултате избора и спречило проглашење Бајдена за председника.

Истрага је обухватала и Трамповог адвоката Џона Истмана, као и друге адвокате повезане са Трамповом кампањом као што су Сидни Павел и Руди Ђулијани, али и десетине републиканских чланова Конгреса.

Пенс се издвајао јер је са Трампом разговарао „очи у очи“ дан пре напада на Капитол и на дан, за који су истражитељи Представничког дома, 6. јануара прошле године веровали да је показатељ тога да је бивши председник имао „криминалне намере“.