• Почетна
  • СВЕТ
  • БЕЗ ПАРА: НАТО штаб у Евопи на принудном одмору; грађанима ЕУ против штедње (Видео)
Прочитај ми чланак

БЕЗ ПАРА: НАТО штаб у Евопи на принудном одмору; грађанима ЕУ против штедње (Видео)

0

printing-money

(Глас Русије, Адванце)

Део запослених у штабу НАТО команде у Европи, који се налази у близини града Монса, као и базе Ратног ваздухопловства САД у околини Шарлеруа послат је на принудни одмор због буџетске блокаде у САД.

Ради се о углавном о административном особљу, запсоленима у логостици и служби комуникација. О 1. октобра део федералних установа САД не функционише, јер није постигнут компромис по питању буџета. Републиканци траже укидање реформе здравствдног осигурања, усвојене на инсистирање председника Барака Обаме.

Прекид рада владе у САД – у : ниједна страна није спремна на компромисе , криза се наставља
Изгледа како се актуелна криза у америчком Конгресу неће тако брзо окончати – након Обаминог састанка с лидерима Конгреса, договор није постигнут те обе стране истичу како неће попуштати.

Подсетимо, у понедељак је прекинут рад америчке Владе након што су републиканци блокирали буџет у Конгресу. Амерички председник Барак Обама отказао је због кризне ситуације своју турнеју по Азији те се вратио у САД. Јучер се у Вашингтону састао са лидерима републиканаца и демократа у Конгресу како би се разговарало о евентуалном компромису који би окончао актуалну ситуацију због које је кућама послано око 800,000 америчких радника у јавном сектору, а бројне агенције и институције су затворене широм САД – а.

Европљани сматрају да политика штедње није успела

Више од половине грађана ЕУ, њих 51% сматра да политика штедње, коју су спроводиле земље чланице Уније, није успела и није донела резултате, објављено је у четвртак у резултатима Галупове анкете.
Како је показало истраживање, супротно мишљење има само 5% испитаних, 34% сматра да је за успех политике „стезања каиша“ потребно још времена.
При томе најкритичнији су расположени баш становници земаља, којима се пружа помоћ, Грци, Португалци и Кипрани.

Но, након више од сат времена разговора, потврђено је како напретка у стајалиштима нема те како ниједна страна није спремна на компромисе. Републикански лидер Представничког дома америчког Конгреса, Џон Бејнер, рекао је како је Обама одбио да преговара. С друге стране, демократски лидери у Конгресу , Ненси Пелоси (Представнички Дом) и Хари Рид (Сенат), тврде како републиканци одбијају преговоре.

“ Нећу пристати на ваше тактике “ , наводно је поручио Обама републиканцима , истиче Хари Рид. Бејнер пак истиче : “ Председник је поновио још једном како неће преговарати „.

“ Јесам ли огорчен? Апсолутно сам огорчен  Јер је ово је посве непотребно „, рекао је Обама у разговору за ЦНБЦ недуго пре састанка са лидерима Конгреса. „Огорчен сам том идејом да уколико не поручим 20.000.000 људи’ не можете имати здравствено осигурање ‘  ови неће допустити наставак рада владе. То је неодговорно“ , истиче Обама. Такође је рекао како је“ овог пута другачије“ те како би Вол Стрит требао сада бити озбиљно забринут око догађања у Вашингтону.

У актуелном прекиду рада америчке владе нису укључене тзв . “ есенцијалне “ службе , тј све везано уз национални безбедност и војску. Но, један од главних америчких генерала , Рај Одерно , рекао је како ова ситуација „знатно погађа војне дневне операције“. Истакнуо је како тражи „хитну резолуцију“ актуелног проблема који је довео до прекида рада владе .

„Ова ситуација знатно штети свакодневним операцијама америчке војске. Војска је морала да смањи тренинге, путовања и фокус на одређене задатке који су веома битни у актуелним операцијама. Што дуже ово потраје, бити ће горе. Губимо снагу, губимо способност сваког дана, стога сматрам да се ово мора хитно решити „, рекао је .

Републиканци нису успели остварити главни циљ, да заустави Обамин закон о здравственом осигурању који је већ овог уторка почео са применом , тј кренуло се са пописивањем Американаца без здравственог осигурања којима би држава требала да субвенционише осигурање.

Неки умерени Републиканци почели су пропиткивати актуелну стратегију њихове странке, но лидер у доњем дому Конгреса, Џон Бејнер, за сада их још увек држи „на окупу“, преноси Реутерс. Републиканци су ипак пристали на неколико мањих уступака, одобрени су буџети за наставак рада појединих владиних сегмената, као што су на пример Национални Институт за здравство, федерални паркови и музеји .

Но, главни проблеми се очекују 17 – ог овога месеца када истиче датум за подизање тзв. плафона задуживања. Ако до тог датума не буде постигнут договор у Конгресу САД ће ући у стање техничког банкрота, тј неће моћи враћати своја дуговања те би могло чак доћи и до прекида исплата пензија. Ројтерс преноси како се очекује да би 17 – ог могло доћи до проблема јер би Републиканци ту ситуацију такође могли искористити за борбу против Обаминог закона о здравству .