Прочитај ми чланак

Бајден разљутио Папуа Нову Гвинеју: Ујака председника САД нису појели људождери

0

Папуански премијер је истакао да његова земља "не заслужује да буде етикетирана" на тај начин, те је позвао Сједињене Државе да очисте трагове Другог светског рата

Након авантуристичке приче о свом ујаку, који је учествовао у пацифичкој кампањи током Другог светског рата и можда постао жртва канибала, огласио се и премијер те пацифичке државе Џејмс Марапе, који је поручио да његова земља „не заслужује да буде етикетирана“ на тај начин и позвао Сједињене Државе да „очисте трагове Другог светског рата“.

„То је предизборна кампања у САД и добре приче о херојима много вреде. Међутим, таква прича демократског кандидата и актуелног председника САД Џозефа Бајдена вређа многе људе у Папуи Новој Гвинеји“, изјавио је шеф владе те пацифичке државе, говорећи о „тренуцима конфузије“ америчког председника.

Марапе је истакао да је изјава председника Бајдена можда била лапсус, али да без обзира на то, „његова земља не заслужује да буде означена као таква“.

„Други светски рат није дело мог народа, али су они непотребно увучени у тај сукоб“, осудио је премијер који је подсетио да су његова земља и суседна Соломонска острва „пуни остатака Другог светског рата, укључујући људске остатке, олупине авиона и бродова, тунеле и бомбе“, напоменуо је.

Он је указао да народ Папуе Нове Гвинеје свакодневно живи у страху од смрти од детонација бомби из Другог светског рата.

„Позивам председника Бајдена да затражи од Беле куће да проучи могућност чишћења тих остатака Другог светског рата како, би се могла разјаснити истина о несталим војницима попут Амброуза Финегана“, поручио је Марапе.

Претходно је Бела кућа стала у одбрану Бајдена након његовог контроверзног коментара и истакла да се амерички председник „није шалио на ту тему“.

„Видели сте председника, био је невероватно поносан на службу свог ујака у униформи. Видели сте код споменика. Видели сте како вам одговара када су га питали о његовом ујаку, који је изгубио живот када се војни авион у којем је био срушио у Пацифику након полетања у близини Нове Гвинеје“, казала је Карин Жан Пјер.

Међутим, Пентагонова Aгенција за ратне заробљенике не помиње да је Финеган имао „блиски сусрет“ са људождерима.