Прочитај ми чланак

Америка је експлодирала: Насилни протести у више америчких градова (ВИДЕО)

0

Насилни протести распламсали су се у више америчких градова из солидарности с градом Портландом, где су стигле федералне снаге безбедносости.

Упркос противљењу локалних власти те снаге су интервенисале по налогу председника Доналда Трампа, који је у средиште своје кампање за председничке изборе у новембру ставио одржавање реда и закона, преноси Радио слободна Европа писање светских медија.

Низ нових протеста због лошег поступања полиције потресао је током викенда градове широм САД, стварајући нову дилему локалним властима које су успеле да донекле ублаже тензије на улицама све док сукоб због употребе федералних агената у савезној држави Орегон није изазвао нови гнев, пише Њујорк тајмс.

Сцене из Сијетла, Оукленда и Лос Анђелеса подсетиле су на тензије у првим данима протеста због насилне смрти Џорџа Флојда крајем маја, док су, указује лист, неки демонстранти прибегли деструктивним методама протеста, а полиција употребила агресивну тактику да их смири.

Катализатор последњих протеста је било размештање федералних агената у Портланд у држави Орегон, наводи Њујорк тајмс и додаје да су милитаризовани напори да се угуше протести код федералне суднице покренули масовне демонстрације и свакодневне сукобе у том граду, а такодје инспирисали нове протесте солидарности у другим градовима у којима су људи изразили дубоку забринутост што је федерална влада искористила проширена овлашћења у граду који је јасно ставио до знања да се противи присуству федералних агента.

Трамп је искористио сцене немира, с обарањем статуа и разбијањем излога, да пошаље поруку реда и закона за своју кампању за реизбор, истиче Њујорк тајмс и додаје да је председник потрошио више од 26 милиона долара за телевизијске спотове који приказују дистопију безакоња с празним полицијским станицама, уз тврдњу да би то могло да се деси ако на изборима победи његов ривал Џо Бајден.

Њујорк тајмс додаје да су се демократе које су на челу неких градова и савезних држава успротивиле доласку федералних агената, али су и изразиле незадовољство што неки на улицама претерују и иду на руку председниковом гамбиту.

Протести су експлодирали широм САД, пошто су недеље грађанских немира и сукоба активиста с властима прокључале у суботу увече с десетинама ухапшених, док је полиција у појединим градовима употребила сузавац и бибер спреј да разбије демонстрације, пише Вашингтон пост.

Демонстрације су одржане у низу градова, попут Лос Андјелеса, Ричмонда, Омахе или Остина где је један човек убијен из пиштоља током протеста, али је жариште протеста и даље на северозападној пацифичкој обали где је недеља сукоба активиста и федералних агената у Портланду, како наводи лист, упумпала нову енергију у покрет који је почео после полицијског убиства Џорџа Флојда у Минеаполису.

Демонстрације су добиле нову енергију насилним сукобима у Портланду после, како оцењује ББЦ, дубоко контроверзне Трампове одлуке да у тај град пошаље федералне агенте да штите владине зграде.

Федералне снаге у необележеним возилима су прошле недеље на силу отерале демонстранте с улица и, како наводи британски јавни сервис, приводили их без оправдања, а такође су против демонстранта користиле сузавац и неубојиту муницију.

Трамп каже да покушава да успостави ред, али је његов приступ изазвао раширене критике, као и тужбе, наводи ББЦ, додајући да су током викенда демонстрације, измедју осталог, одржане у Луисвилу у Кентакију, Аурори у Колораду, Ричмонду у Вирџинији и Њујорку.

Велике демонстрације прерасле су у насиље широм земље током викенда како су десетине хиљада Американаца наставиле талас градјанских немира протестујући због расизма и тактике полиције, пошто је с председник Трамп у фокус своје кампање за реизбор ставио ред и закон, пише Волстрит џурнал.

После Портланда, Трамп шаље федералне снаге и у друге градове да угуше протесте и сузбију раст криминала, указује њујоршки лист и истиче да је већина агената послата у велике градове које воде демократе. Ти полицајци су изазвали узбуну медју градоначелницима и гувернерима од којих су неки критиковали Трампа да покушава да ојача своју изборну базу док заостаје у анкетама за Бајденом.

Омар Васоу, професор с Универзитета Принстон који испитује утицај насиља на кампање за градјанска права, каже да наратив која страна изазива насиље на протестима има важне консеквенце по изборе.

Засад су демонстранти придобили већину симпатија и подршке после појаве снимака како поједини полицајци на протестима због претеране употребе силе одговарају претераном употребом силе, подвлачи Волстрит џурнал, али истиче да то може да се промени и да би демонстранти, ако буду видјени као агресори, могли изгубити симпатије јавности.

„Ако видимо пораст насилног отпора демонстраната, то често постаје оправдање за већу репресију државе“, рекао је Васоу.