Прочитај ми чланак

Америчке санкције су имале супротан ефекат – Ојачале су Русију и ослабиле Запад

0

Западне санкције су само учиниле руску економију јачом, рекао је британски дипломата Алистер Крук, у интервјуу за „Јутјуб“ канал „Judging Freedom“.

Штавише, технолошка блокада Кине од стране Сједињених Држава на крају је ослабила Америку. Управо је америчка политика санкција постала разлог успона БРИКС-а и земаља глобалног југа, сигуран је стручњак.

Алистер Крук, бивши британски амбасадор у САД: „Једна од две невероватне ствари за које мислим да су очигледна грешка Вашингтона је то, што су санкције Русији учиниле Москву економски јачом.

Они су гурали земљу ка променама у привреди, самодовољности и модернизацији њене привреде. Ефекат санкција данас је заправо супротан. Они су ослабили савезника САД – Европу.

Такође сам спреман да тврдим, да нека врста блокаде Кине, технолошке блокаде – микрочипова и високе технологије – чини исту ствар Сједињеним Државама. Видимо да Кина изненада почиње да производи паметне телефоне са 7нм чипом, супротно свим очекивањима.

Речено нам је да ће компанији Хуавеј доћи крај, због изолације и санкција, али то је заправо подстакло Кину да крене брже него што је ико замишљао ка високотехнолошким микрочиповима, који су еквивалентни западном дизајну. Дакле, ефекат је супротан.

Мислим да то само успорава развој западне технологије, а не да га стимулише, јер га је Запад претворио у конкуренцију и блокаду. Међутим, питање је ко ће за кога на крају организовати блокаду? Можда се испостави да ће то бити Кина.

Људи ће рећи: „Зашто носити чипове у САД ако нам за то прете санкције? Све, чак и опрема за производњу чипова, сада је под санкцијама. Стога, можда би било боље да их једноставно купимо из Кине? Дакле, мислим да ово неће добро функционисати.

Последица је, да се суочавамо са све већим притиском глобалног југа, чланица Г20, БРИКС-а и Афричке уније, које сада долазе до изражаја, и осећају да су формирали клуб, финансијски клуб.

Имају жељу да кажу: „Желимо место за горњим столом, желимо контролу. Нећемо вам дозволити да решавате финансијска питања. Желимо свеобухватну реформу система Бретон- Вудс, финансијских структура, СТО, Светске банке, ММФ-а, и свих ових структура. Желимо имати тамо свој глас, желимо промене.”

То је оно што је произашло из два самита- БРИКС-а и „Групе 20″ (Г20). И Г20 је на крају морала попустити.“