Прочитај ми чланак

Афричке нације срушиле СЗО ПАКТ О ПАНДЕМИЈИ за преузимање министарстава здравља

0

У ретком показивању афричке моћи и солидарности, неколико афричких држава чланица успротивило се предложеним изменама и допунама Међународних здравствених прописа, о којима се расправљало на Светској здравственој скупштини ове недеље – потез за који многи верују да би могао уздрмати доминацију Светске здравствене организације.

У међувремену Индија открива неправилности у финансијској ревизији СЗО-а.

Један добро позициониран извор је рекао: „Резолуција о изменама ИХР-а није усвојена у СЗО, јер су афричке земље биле забринуте да није било адекватних консултација међу државама чланицама и да се процес одвија јако брзо. Боцвана је прочитала изјаву у име 47 чланова АФРО-а и ја сам лично био присутан”.

Према Ројтерсу, „ако Африка настави да ускраћује подршку, могла би да блокира једну од јединих конкретних реформи које се очекују од састанка, умањујући наду да ће се чланови ујединити у реформама како би ојачали правила здравствене агенције УН-а, јер она тражи централну улогу у глобалној здравственој политици“.

ИХР настоји да дефинише и детаљно разјасни обавезе чланова СЗО у вези са ванредним ситуацијама у вези са јавним здрављем и другим здравственим питањима. Влада Сједињених Држава предложила је 13 контроверзних амандмана на ИХР, који Генералном директору СЗО-а Тедросу дају једнострано овлашћење да прогласи стварне или потенцијалне ванредне здравствене ситуације и очекује одговор у року од 48 сати.

Нацрт предлога о коме се тек треба формално одлучити такође има за циљ да промени члан 59 ИХР-а и убрза имплементацију будућих амандмана.

Имајте на уму да је неколико земаља у СЗО поднело нацрте резолуција ИХР-у, за које би требало, барем према процесу СЗО, четири месеца за разматрање. Те земље су Аустралија, Босна и Херцеговина, Колумбија, Европска унија и њене државе чланице, Јапан, Монако, Република Кореја, Уједињено Краљевство Велике Британије, Северна Ирска и Сједињене Америчке Државе.

Афричка делегација #WХА75 изразила је резерве у вези са овим амандманима на ИХР, рекавши да би све реформе требало да се решавају заједно као део „холистичког пакета“ у каснијој фази.

„Афрички регион дели став да се процес не би требало убрзано спроводити…“, рекао је Мосес Кетиле, заменик сталног секретара у министарству здравља Боцване, скупштини у уторак у име региона Африке.

„Сматрамо да иду пребрзо и да се овакве реформе не могу убрзати“, рекао је забринути афрички делегат у Женеви. Америчка мисија у Женеви није одговорила на Ројтерсов захтев за коментар.

БРАЗИЛ, РУСИЈА, ИРАН, МАЛЕЗИЈА И ИНДИЈА

Бразил и Русија чине део иницијативе БРИКС-а кога чине Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка. Извештава се да су Иран и Малезија такође изразили резерве према предложеним амандманима ИХР-а, док се чини да су Русија и Бразил спремне да направе велике кораке у међународној здравственој политици или чак да напусте СЗО. У међувремену, Индија је изразила забринутост ревизије у вези са неправилностима у финансијским подацима СЗО-а.

Посматрач Светске здравствене скупштине цивилног друштва је рекао „Само због вашег интересовања, из екстерне ревизије коју је урадио индијски тим, који је јуче током финансијског комитета изјавио да се осећају веома разочарано што је СЗО игнорисала њихову ревизију”.

РЕДОСЛЕД ДОГАЂАЈА, ДУПЛИКАЦИЈА И ТРОШЕЊЕ ФИНАНСИЈСКИХ РЕСУРСА

Дискусије о амандманима на ИХР су паралелне са разговорима о потенцијалном новом споразуму о пандемији (#ПандемицАццорд), што изазива забринутост због дуплирања и расипања средстава која су предата СЗО.

Имајући у виду путању, чини се да ће се и амандмани ИХР-а и нови споразум о пандемији, ако буду успешни, приближити примени 2024. године, осим ако земље не одлуче да смање моћ СЗО-а и преузму бригу о свом здрављу.

Овај датум из 2024. је наглашен у радној групи за измене ИХР-а: „Делегати су поздравили коначни извештај Радне групе о јачању спремности СЗО и одговору на ванредне ситуације у здравству, који је, између осталог, предложио процес за напредовање потенцијалних амандмана на ИХР (2005). Сложили су се да наставе да група, са ревидираним мандатом и именом („Радна група за измене ИХР-а“ (WГИХР)) настави да ради искључиво на разматрању предложених амандмана на ИХР. Државе чланице су такође затражиле од генералног директора да сазове Комитет за ревизију ИХР-а како би дао техничке препоруке о предложеним амандманима који се могу поднети. Радна група ће предложити пакет циљаних амандмана на разматрање Седамдесет седмој здравственој скупштини”.

„Неколико земаља у развоју рекло је да СЗО има превише платформи за преговоре и да се њима једноставно не може управљати“, рекао је Нитхин Рамакрисхнан, консултант Мреже трећег света.

АМЕРИЧКИ СЕНАТОРИ ПОЧИЊУ ДА ОДГОВАРАЈУ НА ПОВЕЋАВАЊЕ НАДЛЕЖНОСТИ СЗО-а

Према Daily Caller републикански сенатор Рон Јохнсон „у четвртак је увео закон који ће оспорити прекорачење Светске здравствене организације (СЗО) и осигурати да Сенат има моћ над својим споразумом о пандемији.

The Daily Caller је прво прибавио закон, под називом Споразум СЗО о спремности на пандемију без одобрења Сената, који је предводио Џонсон и има 15 коспонзора. Предлог закона помиње да СЗО ствара међувладино преговарачко тело (ИНБ) и, ако буде усвојен, захтеваће да се сваки споразум који изради ИНБ достави Сенату као уговор у настојању да се обезбеди већа транспарентност администрације.

Законодавци верују да треба да почну да се боре да спрече СЗО да створи ИНБ.

„Светска здравствена организација, заједно са нашим савезним здравственим агенцијама, није успела у свом одговору на ЦОВИД-19. Њен неуспех не би требало да буде награђен новим међународним уговором који би повећао њену моћ на рачун америчког суверенитета. Оно што СЗО треба јесте већа одговорност и транспарентност“, рекао је Џонсон за Daily Caller пре званичног представљања закона.

„Овај предлог закона јасно ставља на знање Бајденовој администрацији да се сваки нови споразум СЗО о пандемији мора сматрати уговором и поднети Сенату на ратификацију. О суверенитету Сједињених Држава се не може преговарати“, наставио је Џонсон.