Zvezda pregazila Galatu u pohodu na Top 8!

0

Crvena zvezda zabeležila je novu važnu pobedu u Evroligi savladavši u Pioniru Galatasaraj u meču 23. kola elitnog takmičenja – 77:58 (48:29).

Српски и регионални шампион и други пут ове сезоне савладао је турског представника, а дуел у пуној београдској хали преломио је сјајном игром у другој деоници.

Звезда је после двадесет минута кошарке имала 19 поена вишка, а ту предност је само додатно увећавала за један од лакших тријумфа ове сезоне.

Звезда је забележила 13 тријумф, после два пораза, и налази се на шестој позицији са мечом више од Панатинаикоса, који такође имају 13. победа, од кога има лошији међусобни скор.

С друге стране, тим Ергина Атамана, који је поодавно остао без икакавих шанси за пласман у плеј-оф, претрпео је 16. неупсех и последњи је на табели.

16. Галатасарај 7-16

Иако је Огњену Кузмићу припало звање играча меча, у први план искаче учинак невероватног Бранка Лазића. Један од најбољих дефанзиваца Европе погодио је свих пет шутева за три и дуел завршио са 17 поена и по два скока и украдене лопте. Кузмић је такође био одличан са поеном мање и осам ухваћених лопти, док је Марко Симоновић поред пет скокова имао и 12 поена.

Истакли су се још и Чарлс Џенкинс са 11, односно Дион Томпсон са 10 поена и шест скокова.

Код гостију бољи од осталих био је наш Владимир Мицов са 11 поена, али је он био једини двоцифрени појединац у Галати. Бруно Фитипалдо, Остин Деј и Синан Гулер забележили су по осам поена.

И наредни дуел биће изузетно важан за екипу са Малог Калемегдана у борби за место међу осам најбољих тимова Европе, а у Београд наредног четвртка, такође од 19 часова, стиже Бамберг.

Пре почетка сусрета, Огњену Кузмићу уручена је награда за МВП играча месеца јануара, док су навијачи Црвене звезде одали почаст Марку Ивковићу.

После традиционалног наглашавања химне елитног такмичења од стране домаћих навијача, Огњен Кузмић био је бољи у скоку за лопту, а Бранко Лазић отворио је сусрет поготком за три поена. Уследио је по посед на обе стране без коша, да би Владимир Мицов из корнера вратио тројку. Наставило се у истом ритму, Лазић је још једном био прецизан за три, а исто је потом учинио и Гоксенин Коксал на другој страни (6:6).

Међутим, први проблем за црвено-беле јавио се после другог фаула Јовића, који је пре времена морао ван игре, али је Лазић истовремено у исти проблем увео и Блејка Шилба. После половичног учинка Мицова са линије бацања Кузмић уписује прве поене, потом Звезда везује две добре одбране, а Чарлс Џенкинс погађа трећу тројку за свој тим. Међутим, ни овога пута Звезда није успела да се одлепи, пошто је Синан Гулер одговорио новом тројком (11:10).

Ипак, неизбежно се догодило после треће тројке невероватног Лазића, из исто толико покушаја, док је хала у потпуности прокључала после закуцавања Кузмића за +6 (16:10). Гости су имали све више проблема у организацији напада, па су тек са линије пенала, после дискутабилног фаула Диона Томпсона на Мицову, успели да дођу до поена. Одговорио је Симоновић истом мером, али је Звезда поново пропустила прилику да направи осетнију предност. Бруно Фитипалдо погодио је за три, Симоновић за два, исто као и Остин Деј, да би црвено-бели после десет минута кошарке имали три поена предности – 20:17.

Прво полувреме Звезда је завршила са шутем из игре 17 од 29 (11/20 за два, 6/9 за три), а предњачио је Бранко Лазић са четири погођене тројке, из исто толико покушаја, а исти кошгетерски учинак имао је и Марко Симоновић.

Друга деоница отворена је са две изгубљене лопте, а период игре без поена прекида Томпсон са 2+1, после асистенције Јовића. Црвено-бели су успели да одрже предност коју су претходно створили, одиграли су нову сјајну тимску одбрану, после које ривал није ни успео да шутне на кош, да би после новог ‘бега’ Симоновића домаћи тим имао максималних +7 (27:20).

Звезда је наставила да контролише ритам меча и да прави све веће проблеме Галати карактеристичном одбраном, а све више се истицао Марко Симоновић, који је поред неколико лаких поена забележио и два скока у нападу. Међутим, и даље је централна фигура сусрета био Лазић, погодивши и четврти шут ван линије 6,75 из исто толико покушаја. Турски тим је постајао све очајнији у фази напада, док је домаћин постепено увећавао предност (34:24).

Егин Атаман покушао је свим могућим варијантама и изменама да промени нешто на паркету, односно да продрма свој тим, али просто није било решења за Звездину игру. Поентерску улогу преузео је Кузмић, играчи су максимално користили његово добро позиционирање у рекету и тако пронашли још један рецепт за увећање разлике. Галата је некако успела да убаци пет поена, али су то Џенкис (тројка) и Симоновић (двојка) експресно анулирали. Погодак Симоновића је уједно био и последњи у сјајном првом полувремену за шампиона Србије – 48:29.

Звезда није мењала приступ ни у трећој четвртини, додатно је појачала притисак у одбрани и наставила је да увећава вођство, које је пред улазак у последњих десет минута износило максимална 22 поена.

Трећа деоница почела је конфузном игром оба тима, али је то свакако одговарало Звезди. Кузмић је измамио одушевљење навијача одличном блокадом над Тибором Плаисом, а Галата није успела да искористи још један напад пре његовог истека. Такође, Кузмић је наставио да ради свој део посла из рекета, па је убрзо стигао до већ 13 поена, док је Лазић после четири тројке био прецизан и за два (52:34).

Црвено-бели су играли све разноврсније и маштовитије у фази напада, а резултатски дефицит Турака вероватно би био још већи да Гулер није погодио два тешка шута (тројку и двојку). Осим огромног доприноса у нападу на кош противника, Лазић је био стандардно непрелазан у дефанзиви, што је резултирало корацима Блејка Шилба и новом изгубљеногм лоптом за Галату. Недуго потом, Атаман је још једном морао да реагује тајм-аутом, пошто је Кузмић уписао нових 2+1 (57:36).

Доминација домаћин наставила се и у финишу треће четвртине јер гости нису успевали ништа да ураде како треба. Изгледали су готово фрустрирано у нападу, док када су бранили свој кош нису имали начина да зауставе налете противника. Да је ово његово вече каријере, бар када је шут у питању, Лазић је потврдио и петим поготком за три поена, задржавши максималну прецизност ван линије 6,75. Фантастична игра омогућила је Радоњићу да већ у трећем кварталу крене да калкулише са минутима и чува играче за изазове који следе, пошто је његов тим у последњу четвртину ушао са огромном предношћу – 64:42.

Епитет играча меча припао је Огњену Кузмићу, који је забележио 16 поена уз осам скокова, али је прва звезда вечери ипак био маестрални Бранко Лазић са 17 поена, две асистенције и две украдене лопте, али и шутем за три 5 од 5.

Галатасарај је почетком последње четвртине успео да веже неколико погодака и спусти заостатак на мање од 20 поена, али није то превише дуго трајало пошто су одмах узвратили Томпсон са 2+1 и Џенкинс. Галата је губила све више лопти, а домаћи навијачи већ су кренули да славе тријумф свог тима (69:49).

Оба тима нису се превише трошила, тј. све мање су запињала јер је питање победника одавно било решено. Период од неколико напада без поена прекинуо је расположени Томпсон, који се у међувремену истакао и добром кретњом, односно скоком у нападу, а његови саиграчи наставили су да му верују. Бивши играч Галате, који је пред нову годину стигао у Београд, погодио је још једном уз фаул, да би на другој страни Арар напокон забележио лаке поене за свој тим (75:55).

У последња три минута гледали смо опуштену кошарку, са неколико лепих потеза на обе стране, навијачи су све гласније славили, а Звезда рутински привела меч у ком је забележила још једну важну победу у борби за место међу осам најбољих клубова Европе – 77:58.