ZVEZDA DEMOLIRALA GALATASARAJ: Crveno-beli se igrali sa Turcima za plus 30

0

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su večeras u Beogradu Galatasaraj sa 87:57 (26:13, 18:13, 25:21, 18:10) u petom kolu Grupe A Evrokupa.

НИ много озбиљнији ривал него што је тренутни тим Галатасараја, не би имао шансу против Звезде у посебном амбијенту. Први пут пред “делијама” ове сезоне, црвено-бели су одиграли утакмицу из приручника који је тренер Томић писао још у данима када је био у Олимпијакосу.

Навијачи су награђени убедљивом победом у мечу који је постао више од игре од бруталног убиства Марка Ивковића Јагоде у Истанбулу 2014. године. Четвртим тријумфом у пет одиграних кола (87:57), српски шампион остао је на врху А групе Еврокупа.

Већина првотимаца, у почетној петорци сви осим капитена Лазића и Цирбеса, први пут је видела дворану из евролигашког каталога. Трибине претесне, посебно део резервисан за најватреније навијаче, који су у част свог настрадалог саборца прекинули бојкот. Можда је и амбијент до сада виђан само на “ју тјубу” импресионирао Звездине новајлије.

Три минута се чекало да Берон тројком подигне ту завесу саткану од почетне треме и огромне жеље да тим игром обасја крцату халу “Александар Николић”. Била је то тек прва од четири из исто толико шутева Звездиног “запаљеног” бека у првом полувремену.

На одбрану се није чекало ни секунду. Од подбацивања лопте, најбоља дефанзивна екипа у Еврокупу спустила је завесу петом најефикаснијем нападу у овом такмичењу. Играчи Галате су на тежак начин научили шта се дешава када се сретну врхунска одбрана и добар напад, било је и петоминутних периода мировања њихове поентерске бројке на семафору.

Двострука разлика већ после прве четвртине (26:13) добрим делом била је и резултат драстичне корекције једног сегмента игре у односу на неке претходне мечеве. Момци тренера Томића у уводних десет минута нису изгубили ниједну лопту, што је госте осудило на унапред изгубљену битку у позиционим нападима.

На паркету који је вибрирао од навијачког поскакивања на трибинама није било ни осцилација из блиске прошлости. Регланд, Берон и Цирбес су водили, али ни остали нису заостајали. Бар они који су били у Томићевим плановима за ову утакмицу. На крају су се сви угурали у планове, па су и Симанић, Раданов и Ристић загризли део атмосфере по којој је Звезда препознатљива у европским оквирима.

Ц. ЗВЕЗДА 87

ГАЛАТАСАРАЈ 57

ХАЛА “Александар Николић”. Гледалаца: 5.896. Судије: Хименез, Гонтас, Вилијус.

Ц. ЗВЕЗДА: Регланд 21 (8-5 за два, 2-1 за три, 4 ас), Раданов 2, Човић 5, Перпероглу 5, Лазић, Фаје 12 (6 ск), Берон 16 (6-4 за три, 7 ск, 5 ас), Добрић, Ристић, Симанић 2, Цирбес 15, Оџо 9.

ГАЛАТАСАРАЈ: Вебстер 16, Херисон 6, Араповић 5, Гокалп, Хејс 5, Коркмаз 3, Арар 4, Ердениз 2, Чинко 2, Клобучар, Аугуст 14, Коксал.

26:13, 18:13, 25:21, 18:10

МАРКУ ИВКОВИЋУ У ЧАСТ

НАЈВАТРЕНИЈИ навијачи Црвене звезде прекинули су бојкот који траје од доласка Алена Омића прошле сезоне, а који је настављен и по одласку словеначког играча бошњачког порекла. Разлог је меч против Галатасараја и одавање почасти Марку Ивковићу, који је усмрћен ножем уочи евролигашког дуела са овим турским тимом 21. новембра 2014.

Уочи почетка утакмице “делије” су развиле огромну заставу са Ивковићевим ликом, током меча су у више наврата скандирали његово име и, наравно, значајно помогли тиму да оствари убедљиву победу против Галатасараја.