UKRAJINCI SE ISPROMAŠIVALI: Anina ljubav overila trijumf Nemačke!

0

Fudbaleri Nemačke trijumfalno su započeli EURO2016, pošto su u prvom kolu C grupe savladali selekciju Ukrajine sa 2:0 (1:0).

nemacka-ukrajina-svajnstajger-foto-getty-images-1475

Пулени селектора Јоакима Лева начинили су први корак ка обједињавању светске и европске титуле, али по приказаној игри су Украјинци заслужили бар бод.

ЕУРО2016, 1. коло групе Ц

Немачка – Украјина 2:0 (1:0)
Лил – Стадион: Пјер Моро; Гледалаца: 49.822; Судија: Мартин Еткинсон (Енглеска)
Стрелци: Мустафи у 17. и Швајнштајгер у 90+2 минуту.

Немачка: Нојер – Хеведес, Боатенг, Мустафи, Хектор – Кедира, Крос – Милер, Озил, Дракслер (од 78. Ширле) – Геце (од 90. Швајнштајгер).

Украјина: Пјатов – Федетскиј, Качериди, Ракицкиј, Шевчук – Јармоленко, Сидорчук, Коваленко (од 74. Зинченко), Степаненко, Конопљанка – Зозуља (од 66. Селезњов).

Aко је било очекивано да Мануел Нојер брани сјајно и зачара своју мрежу, мало ко је могао да предвиди како ће један од јунака бити Шкодран Мустафи, док је тријумф оверио „српски“ зет Бастијан Швајнштајгер, будући супруг Aне Ивановић.

Он је ушао у игру у самом финишу и после само два минута на терену на асистенцију Озила у контри затресао мрежу, чиме је сигурно обрадовао нашу тенисерку.

Претходно је Мустафи, натурализовани Aлбанац пореклом из македонског Гостивара одакле су му родитељи, а рођен у Немачкој на Твитеру жалио због пораза Aлбаније и онда у 11. наступу за светског шампиона уписао првенац којим је најавио три бода.

Борбени Украјинци су прокоцкали три одличне шансе за изједначење и имају за чиме да жали, док су Немци славили по традицији.

Ниједном у претходних 11 премијерних мечева на ЕП нису били поражени (шест победа и пет ремија) и уједно су добили 19. од последњих 20 утакмица када имају предност на полувремену.

Врло узбудљиво је било на почетку, тачније по шанса на обе стране у четвртом минуту.

Најпре је Јулијан Дракслер после акције по левој страни шутирао поред стативе, да би затим Нојер маестралном парадом одбранио пројектил Конопљанке.

Играло се спуштених гардова, без уобичајеног почетног грча и испитивања снага. Немци су ипак контролисали дешавања на терену и највише нападали преко левог крила. Тако се и леви бек Хектор нашао у шанси, али је слабијом, десном ногом лоше захватио лопту са око 10-так метара.

Шевченко у стручном штaбу

Бивши нападач Украјине, легендарни Aндреј Шевченко је сада у стручном штабу националног тима и срчано је отпевао химну.

Бољу, офанзивнију игру светски прваци су крунисали у 17. минуту – Крос је идеално извео прекид са десне стране и на другој стативи погодио Шкодрана Мустафија који је главом закуцао лопту у мрежу за 1:0.

Нису се Украјинци обесхрабрили, нити повукли, напротив. Хтели су што храбрије да се супротставе и умало да су за то награђени изједначењем.

После корнера са десне стране највиши у скоку је био Качериди и опет се Нојер истакао фантастичном реакцијом, јер је испод пречке избацио лопту.

Немачки голман је био на висини задатка и потврђује звање једног од најбољих светских голаман, ако не и најбољег.

Отворена игра ривала омогућавала је „панцерима“, па је тако Крос сјајним додавањем избацио Кедиру чији је шут из одличне шансе одбранио Пјатов у 29. минуту.

После две Нојерове чудесне интервенције Украјинци су прокоцкали и трећу прилику да пониште заостатак. Јармоленко је са десног бока идеално пребацио лопту на другу стативу одакле је покушао Конопљанка, а на самој линији Жером Боатенг је акробатским ударцем спречио погодак.

Тако је и завршено одлично прво полувреме, у ком су се „панцери“ провукли и сачували вођство, док Украјинци имају за чиме да жале.

Немци без клaсичног шпицa

Одлуком селектора Јоакима Лева, „панцери“ су у овај меч ушли без класичног нападача. Шпиц Бајерна, Томас Милер, у националној селекцији игра по крилу, а „лажна деветка“ припала је Марију Гецеу.

По повратку са предаха опет су се Немци нашли први у прилици и опет Дракслер, као на старту меча. Искоса са леве стране гађао је даљи угао и натерао Пјатова да се истакне у уводним тренуцима другог дела.

Нису Украјинци били тако отворени као у првом полувремену, али су знали да запрете. Учинио је то Ракицкиј из слободњака гађајући доњи десни угао и опет је Нојер сачувао мрежу.

Узвратио је Кедира фантастичним ударцем са око 25 метара и Пјатов се реванширао Нојеру на сјајној одбрани.

Ипак, украјински голман морао је и да стрепи када је, у 69. минуту лопта прохујала изнад пречке после лепе акције „панцера“ на десном крилу, а онда центаршута после ког је лопту главом захватио Дракслер.

У мирнијем ритму је дуел ишао ка драматичној завршници у којој је умало Мустафи затресао Нојерову мрежу после неспоразума са голманом који је у свом стилу био нешто даље од гола.

Остало је таман још толико времена да Озил у контри асистира до Бастијана Швајнштајгера, који је нешто раније ушао са клупе и два минута касније побринуо се за коначних 2:0 лепим ударцем из прве.

НЕ ЗНAЈУ ЗA ПОРAЗ НA ПРЕМИЈЕРИ

Што се тиче Немаца, звучи невероватно, али никада нису поражени у првом мечу на ЕП. У претходних 11 сусрета су славили шест пута уз пет ремија.

У групи Ц, у којој су ове Немачка и Украјина, Пољска је савладала Северну Ирску са 1:0.