Srbija slomila uporne Fince!

0

1

Кошаркаши Србије пласирали су се у четвртфинале Европског првенства, пошто су у Лилу савладали Финску са 94:81.

Србија ће у четвртфиналу играти са Чешком, која је декласирала Хрватску 80:59.

Ток меча:

На почетку меча Теодосић и Салин били су у главним улогама – Салин је везао две тројке, а Теодосић је погодио тројку и додао лопту преко целог терена за полагање Калинића. Одбране нису биле јаке на почетку, а наши су промашили два зицера, Кузмић и Теодосић.

Обе екипе биле су нервозне, а Финци су имали благу предност, после тројке Хафа било је 15:11 након пет минута игре. Одбрана Србије није била на потребном нивоу, после лошег преузимања тројку је погодио Марфи, а при заостатку од седам поена (20:13) селектор Ђорђевић затражио је тајм аут.

После минута одмора Бјелица је погодио са пенала, а Недовић је украо лопту противнику на извођењу аута и погодио зицер за -3. Шкрипало је у одбрани, а наши су дошли до каквог-таквог ритма у нападу, па је после поготка Богдановића Србија смањила на само поен заостатка (24:23) после прве четвртине.

Финци су боље почели други период – казнили су новом тројком нашу лошу одбрану и убрзо су поново створили седам поена предности (30:23), након што је Радуљица направио неспортски фаул после погрешног додавања Богдановића.

Теодосић је удвајан, Финци су искакали после пика, али је наш плејмејкер неколико пута пронашао Радуљицу на зицеру и Србија је смањила заостатак на 32:31.

После минута одмора Салин је погодио уз фаул и Финци су још неко време чували вођство, али је Србија у једном нападу постигла пет поена – прво је Бјелица погодио уз фаул, затим је промашио бацање, али Србија је ухватила лопту и Теодосић је са звуком сирене дао тројку из врло тешке позиције за вођство – 38:37.

Потом је Теодосић погодио са пенала, повела је Србија и са 41:37, али онда нисмо имали среће јер је Ерцег у борби за скок дао аутокош. Уследио је и продор Вилсона за 41:41, па је Ђорђевић затражио тајм аут.

Минут одмора уродио је плодом, Милосављевићев улазак донео је и нешто чвршћу одбрану, а Радуљица и баш Милосављевић после лепе асистенције Недовића донели су Србији пет поена вишка, колико је износила и предност на полувремену – 48:43.

Србија је полувреме почела са четири везана поена Радуљице, после лепих асистенција Милосављевића и Марковића, али Финци одговарају – Копоненов кош уз фаул, па тројка Салина у контри за 52:49. Ни ту није био крај, Салин је убацио кош уз фаул, а онда је на четири поена Радуљице одговорио тројком из тешке позиције (56:55).

Србија није имала много идеја у нападу, а Финци су играли растерећено. Радуљица је тражио измену због умора, па ту опцију нисмо имали у наредним минутима – после низа промашаја наших за три, Богдановић је убацио тројку за 61:57.

Упорни Финци су се држали потпомогнути брзоплетим решењима наших у нападу (Богдановић и Недовић), али прорадио је шут – Бјелица и Ерцег погодили су по тројку из угла за +8 (69:61), Вилсон је узвратио истом мером, али после закуцавања Радуљице Србија на последњи двоминутни одмор одлази са седам поена вишка – 71:64.

Вилсон је проиграо, погодио је из врло тешке позиције на старту последњег периода, али онда је Србија ушла у серију тројки – Богдановић, па две Симоновић, затим и Ерцег преко руке, па је селектор Финаца затражио тајм аут када је Србија дошла до +13 (83:70).

Тајм аут није помогао, поново је погодио Ерцег, уследила је нестварна асистенција Теодосића за Бјелицу, а онда и ’један на један’ Бјелице за 89:70.