Srbija sa PLUS 33 do četvrtfinala Mundobasketa!

0

Košarkaši Srbije su u ključnom meču druge faze na Mundobasketu deklasirali Dominikansku Republiku sa 112:79 i na taj način su se sa drugog mesta iz grupe I plasirali u četvrtfinale! Tamo ih čeka pobednik meča Litvanija - SAD.

„Орлови“ су били у ситуацији да морају да победе како би избегли елиминацију и испиту су одговорили на прави начин. Паметно су играли од првог минута, константно су водили, па играчи Доминиканске Републике ни у једном тренутку нису имали шансу да направе изненађење.

Диктирао је одлично игру Стефан Јовић у првом полувремену, профитирао је од његових асистенција Никола Милутинов, док је Богдановић погађао практично све. И предност је услед тога константно расла.

Кошаркаши Србије су већ у првој четвртини стекли двоцифрену предност, коју до краја нису испуштали. На полувреме су отишли са плус 21, да би то вођство додатно расло у наставку.

У трећој четвртини су и дефинитивно распршили све наде Доминиканаца, ишли су и преко 30 поена разлике, да би до краја на силовит начин привели посао крају и славили са 112:79.

На тај начин су са другог места отишли даље, па их у четвртфиналу чека победник меча САД – Литванија.

Четврта четвртина: Доминиканска Република – Србија 79:112

Расла је предност Србије и почетком четврте четвртине, комбиновали су наши играчи одлично, па су после поена Петрушева и Добрића отишли на огромних плус 36 – 57:93.

Покушали су Доминиканци да барем мало спусте минус, па су тако тројке погодили Таунс и Лис, али одговор стиже од Добрића за 66:99. Сјајно су потом комбиновали Гудурић и Петрушев, те Србија долази до „стотке“ на пет и по минута пре краја. Онда је Никола Јовић одговорио на поене Таунса – 70:103.

Одавно овде нема неизвесности, практично се игра без одбрана, па гледамо и лепе потезе. Гудурић и Ристић играју одлично у овим тренуцима, па доносе Србији 77:111. На крају су „орлови“ мирно привели посао крају и славили са 79:112.

Трећа четвртина: Доминиканска Република – Србија 53:87

Друго полувреме почиње поенима ривала, Таунс је реализовао оба слободна бацања за 37:56. Одговорили су наши момци на одличан начин, нанизали су лаких пет поена за нову највећу предност – 37:61.

Одговорили су Доминиканци тројкама Таунса и Фигерое, након чега је Милутинов закуцао за плус 20 (43:63). Фигероа је, после тога, међутим наставио да гађа тројке и погађа, али му на идентичан начин одговара Маринковић – 46:66.

Стефан Јовић је кошем уз фаул одвео наше репрезентативце на плус 23, на 49:69 смањују Мендоза и Таунс, после техничке Светислава Пешића, али сваки и потенцијални мини налет ривала одбијају „орлови“ – 49:71. Брзо се играло у тим моментима, што је много више одговарало кошаркашима Србије, извели су два брза напада и за тили час отишли на 51:75.

Није ни тајм-аут помогао Доминиканцима, једноставно наши кошаркаши све су погађали. Био је то случај и када је Богдановић погодио тешку тројку за плус 25 (53:78). Противници нису успевали да дођу до коша, што „орлови“ кажњавају и тројком Давидовца иду на 53:82.

Грешили су Доминиканци у нападу, што је допринело да предност додатно расте. Богдановић и Петрушев су тако лаким поенима одвели „орлове“ на 34 поена разлике – 53:87.

Друга четвртина: Доминиканска Република – Србија 35:56

Не дају предност наши кошаркаши почетком друге четвртине. Разиграо се Таунс, дошао је до 12 поена, али одговарају и „орлови“. Погађају Гудурић, Петрушев и Јовић и воде Србију на плус 16 – 20:36.

Паметно су играли наши кошаркаши, одлично су затварали у одбрани, што је допринело расту предности. Тако је Марко Гудуроћ реализовао оба слободна бацања и донео нову највећу предност „орловима“ (20:38). Стефан Јовић је потом преузео одговорност, лако је реализовао два продора, док је у међувремену Мендоза погодио тројку – 23:42.

Стефан Јовић је ушао у серију, нанизао је шест поена и донео Србији 21 поен предности (23:44). Играло се затим поен за поне, што је много више одговарао „орловима“, који после кошева Милутинова са линије пенала иду на 30:49.

Нису дозвољавали Богдановић и другови ривалу да се понада да може да спусти минус, па капитен наше селекције чува плус 20 – 33:53. Добро су наши репрезентативци завршили прво полувреме, Милутинов је био сјајан под кошем и доноси Србији 21 разлике пред одлазак на велики одмор (35:56).

Прва четвртина: Доминиканска Република – Србија 15:29

Веома добро је почео меч за „орлове“, на самом почетку напада лопту је добио Вања Маринковић и погодио тројку – 0:3. Узвраћа и ривал, па Таунс погађа под кошем за 2:3. Ефикасно се игра на почетку, па је Милутинов реализовао алеј-ап са Стефаном Јовићем.

Брза игра од првог минута, Богдан је искористио контру и донео плус пет, али на 4:7 смањује Фелиз. Богдан је донео нову највећу предност „орловима“ (плус шест), тројком му је одговорио Таунс, али је уследио нови брз напад Србије и полагање Маринковића за 7:12.

Све је функционисало у нашој игри у првој четвртини, затегли су „орлови“ одбрану, па стижу лаки поени. Такав је био онај Вање Маринковића, који Србији доноси плус девет – 7:16. Мучи и Милутинов ривала, лако погађа преко Делгада и тако одговара на Таунсове поене (9:18).

Стекли су наши кошаркаши у раној фази и двоцифрену предност. Севнуле су тројке Богдановића, онда и Маринковића за 15 поена предности – 9:24. Доминиканци не успевају да узврате, добро су се „орлови“ одбранили, потом и отворили контру коју крунише Богдановић за 9:26.

Успели су противници да прекину серију Србије, али је одмах уследио одговор, па Добрић погађа на други обруч – 11:28. Доминиканци су потом искористили спорији напад „орлова“, нанизали су четири поена за 15:29 и натерали Пешића да реагује тајм-аутом. После минута паузе није било промене, па наши момци са плус 14 завршавају прву деоницу.

ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА – СРБИЈА 79:112 (15:29, 20:27, 18:31, 26:25)

Дворана: „Аранета Колосеум“. Судије: Јоан Росо (Француска), Луис Кастиљо (Шпанија), Гатис Салинс (Летонија).

ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА: Делгадо, Фелиз 5, Фигероа, Лиз 7, Мендоза 14, Монтеро 15, Пења, Кињонес 11, Солано 2, Суеро, Таунс 25, Варгас.

СРБИЈА: Аврамовић 8, Богдановић 20, Давидовац 3, Добрић 9, Гудурић 10, Н. Јовић, С. Јовић 12, Маринковић 16, Милутинов 16, Петрушев 14, Ристић 4, Симанић.