SRBIJA RAZBILA RUSIJU i osvojila Trofej Beograda (VIDEO)

0

srbija-rusija-foto-printskrin-1439755049-721155

Наша кошаркашка репрезентација освојила је „Ачибадем Трофеј Београда”, пошто је у финалу савладала Русију са 95:61.

Оставили су изабраници селектора Александра Ђорђевића сјајан утисак пред завршну фазу припрема за Еуробаскет (5-20. септембра), и без већих проблема су декласирали свог ривала.

Србија је до овог меча стигла убедљивом победом над Кином дан раније са 95:55, после чега је селектор Aлександар Ђорђевић похвалио своје изабранике због односа према игри.

У другом полуфиналном мечу Русија је савладала Венецуелу са 66:55.

Финалном сусрету присустовао је и тренер Партизана Душко Вујошевић, који је био један од око 6.000 гледалаца у Београдској Aрени. Они су дали овације руским кошаркашима када су изашли на терен да се загревају.

Селектор Ђорђевић је одлучио да овај меч одигра без Николе Милутинова, Драгана Милосављевић и Стефана Пота, који нису били у протоколу.

Екипа Александра Ђорђевића је у досадашњем току припрема за Европско првенство остварила четири победе у пет одиграних мечева. Србија је била боља од Мађарске, Русије и Француске, која је славила у првом дуелу два тима.

ТОК МЕЧА

Прва четвртина: Спорији почетак па сјајна серија Србије 22:3

Србија је финале почела са петорком Марковић, Богдановић, Калинић, Ерцег, Радуљица, док су стартних пет Русије чинили Патејев, Фриџон, Моња, Понкрашов и Воронцевић. Меч је отворио кошем Витали Фриџон, којег је притом фаулитао Радуљица, па је погодио додатно слободно бацање. Наш центар је потом договорио добром игром под кошем и првим поенима за Србију.

Није хтео наше репрезентативце шут за три, пошто су редом промашивали Богдановић, Калинић и Марковић два пута. Потом је Ерцег промашио полагање, али га је исправио Марковић, који је тако прекинуо серију промашаја за 4:9.

Оба слободна бацања погодио је Радуљица, после чега је место уступио Кузмићу, а након фаула Десатникова у нападу Калинић је имао два слободна бацања, међутим оба је промашио. Русија је потом промашила, а Теодосић, који је у међувремену ушао на паркет уместо Марковића подигао је публику на ноге сјајном асистенцијом за Калинића. Сјајну серију Србије наставио је Марко Симоновић, првом тројком за наш тим на утакмици, за 13:9, па је селектор Русије Јевгениј Пашутин био принуђен да затражи тајм-аут.

Кинези трећи

Кошаркаши Кине заузели су треће место на турниру, пошто су у борби за ту позицију савладали Венецуелу са 63:57.

Селектор Ђорђевић је променио читаву петорку средином четвртине, после чега је Русија захваљујући кошевима Aнтонова прекинула серију наших од 9:0. Кузмић је потом био сјајан у офанзиви, а затим и дефанзиви, да би након прекршаја Курбанова Симоновић погодио два слободна бацања за 17:11.

Обрадовала је наше навијаче сјајна блокада Немање Бјелице два и по минута пре краја четвртине, али нису наши успели да поентирају из контре.

Јесу међутим у следећем нападу, када се Теодосић сјајним продором изборио за отворен шут са полудистанце, а своју мини серију и сјајан наступ наставио је капитен са две везане тројке у размаку од двадесетак секунди. То је натерало Пашутина да затражи нови тајм-аут – 25:12.

До краја четвртине виђена је још једна одлична одбрана Бјелице, а потом и сјајна акција Богдановића и Штимца у последњој секунди четвртине, па је кошем центра Србија на одмор отишла са предношћу 27:12.

Друга четвртина: Две Србије са Теом и без њега, Руси смањили заостатак

Није било кошева у другој четвртини скоро читав минут, све док Воронцевич није погодио са полудистанце преко Марковића. На те поене одговорио је Зоран Ерцег са линије слободних бацања, али у тим тренуцима су се Руси мало разиграли, па је прво Понкрашов погодио лепу двојку, а затим Патеев изблокирао Марковића. То је натерало Ђорђевића да први пут на овом мечу позове тајм-аут.

Уследило је период слабије игре наше репрезентације, у ком су Ерцег и Калинић прерано шутирали за три и промашили, што је Русија искористила да додатно смањи заостатак и приђе на 29:21.

После  у Израел

По завршетку „Трофеја Београда” нашим репрезентативцима ће уследити пут у Израел, на мечеве са домаћином и Украјином (од 21. до 25. августа), затим 27. августа са Словенијом у Љубљани, а последња провера пред Еуробаскет биће дуел са Словенцима у Бањалуци, 29. августа.

Био је то знак за Ђорђевића да на терен пошаље Недовића, Кузмића и Теодосића, а управо су њих тројица прекинули серију Русије. Прво је Теодосић поенитао из дриблинга са полудистанце, а затим је у следећем нападу Недовић одузео лопту и проиграо Кузмића, који је фаулиран. Са линије за слободно бацање био је половичан, па је предност Србије износила 32:21.

Зонска одбрана Русије допринела је нашем ривалу да смањи заостатак, што је највише било заслуга Фриџона, првог двоцифреног играча у редовима нашег ривала. На три минута до краја друге четвртине он је погодио 12 поена, док је у Србији у том тренутку најефикаснији био Теодосић са 10 кошева.

Није требало дуго плејмејкеру московског ЦСКA да повећа ту бројку, пошто је после тајм-аута Ђорђевића и фаула Зубкова постигао једно од два слободна бацања. Одмах затим је Недовић пресекао напад Руса и ефектно закуцао, за овације публике у Aрени. Добру одбрану одиграо је и Теодосић, који је натерао Квостова да пошаље непрецизан пас у аут, што је новим поенима крунисао Недовић.

До краја полувремена Руси су успели да постигну још један кош преко Понкрашова, па је Србија на велики одмор отишла са предношћу 39:31. У првом полувремену у нашој екипи у игру нису улазили само Лука Митровић, Немања Дангубић и Марко Кешељ.

Трећа четвртина

Почело је друго полувреме са по изгубљеном лоптом у оба табора, пошто су Фриџон и Радуљица направили кораке, а потом је Радуљица поново отворио Србији поенима полувреме, баш као и у првој четвртини. У наредним нападима Калинић је натерао публику да устане, а прво закуцавањем, а потом и тројком током које је фаулиран, па је после свог првог погођеног слободног бацања на овом мечу Србија повела 49:38.

Серију у корист нашег националног тима наставио је Мирослав Радуљица са погођеним кошем и додатним слободним бацањем, а потом је Квостов послао Теодосића на линију за слободна бацања, те је Србија имала +15 после четири минута другог полувремена.

После коша Радуљице и  тројке Бјелице, Кузмић је погодио оба слободна бацања. Томе је претходио фаул Патеева, коме је то био пети прекршај, па је завршио своје учешће у финалу веч у трећој четвртини. Маестрално су комбиновали наши репрезентативци на спољним линијама, па је после Нове тројке Србија експресно повела са 63:38.

Успео је серију Србије да на кратко прекине тројком Калагин, али убрзо је Симоновић постигао нове поене, а затим и Ерцег тројку за 68:42 два минута пре краја четвртине. Своје прве поене у другом полувремену постигао је Недовић, а после неколико неуспешних напада завршена је четвртина резултатом 70:44.

Четврта четвртина:

Aгресивна одбрана на почетку последње деонице донела је резултат, пошто је неопрезно извођење аута Русије казнио Марковић. Поене је постигао и Штимац, а у међувремену је по први пут на утакмици у игру ушао и Дангубић. Пашутинови изабраници били су потпуно деморалисани после новог закуцавања Калинића, што је резултирало грешком Моње у офанзиви и лаким закуцавањем Радуљице на асистенцију Теодосића. Селектор Русије је потом одлучио да тајм-аутом проба да пробуди свој тим.

Дошло је до буђења, али српских навијача, пошто је све присутне одушевила акција Теодосића и Дангубића, која се умало завршила алеј-упом. Није млади бек успео да поентира из тешке позиције, али јесте Кешељ такође после сјајне асистенције капитена Србије.

Питање победника увелико је било решено, па су се Теодосић, Бјелица и Радуљица без икаквог притиска играли под кошем свог ривала. Три минута пре краја у игру је ушао и Лука Митровић, чиме су минутажу уписали свих 14 наших репрезентативаца.

Извор: Блиц Спорт