SP FUDBAL – NOVI HIT MUNDIJALA: Trijumf Alžira nad Korejom za istoriju

0

alzir južni koreja fudbal 7886_origh

„Пустињске лисице“ нови су хит Мундијала. Пре четири године играли су најдекадентнији фудбал у Јужној Африци, а у Бразилу су предвођени Вахидом Халилхоџићем саладали Јужну Кореју са 4:2 (3:0) и постали прва афричка селекција која је на Светском првенству постигла четири гола на утакмици.

Алжир је пружио жесток отпор Белгијанцима, а предвођен Вахидом Халилхоџићем, против Јужне Кореје је показао да може бити офанзиван и ефикасан.

Јужна Кореја – Алжир 1:4 (0:3)

Стадион: Беира-Рио, Порто Алегре Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)

Јужна Кореја:  Јунг, Ли, Хонг, Ким, Јун, Хан (од 78. Јунг), Ли (од 64. Хо), Ки, Парк (од 57. Ким) , Ку, Сон

Алжир: Мболи, Халиш, Бугера (од 89. Белкалем), Међани, Месбах, Ђабу (од 73. Гилас), Браими (од 77. Лацен), Манид, Бенталеб, Фехули, Слимани

Иако Корејци никад нису били поражени од афричке селекције до сада, Алжирци су били спремни да сруше традицију и рекорде, па су диктирали темпо од почетка и награда за серију прилика стигла је у 26. минуту, када је Слимани искористио дугу лопту са своје половине. Био је бржи од штопера Кореје, а посао му је олакшао голман Јунг оставши пред голом, иако је имао времена да излети и реагује, а поново је подбацио само два минута касније.

Није се ни стишало славље Алжираца, и после корнера Ђабуа са леве стране, Халиш је закуцао лопту у мрежу, док је Јунг иза њега боксовао у празно. Није ни сањао Вахид Халилхоџић шта ће му приредити „пустињске лисице“, а кад је Ђабу након кикса Корејаца и кратког паса Слиманија погодио за 3:0, полетео му је у загрљај и измамио му и сузе поред осмеха.

После алжирског полувремена из снова, упорни Корејци су решили да учине утакмицу занимљивијом, и успели су у томе после помало неспретне реакције. Бугера је лоше проценио центаршут, Хјонг-Мин Сон је лопту примио леђима, и успео да из окрета пошаље лопту кроз ноге Болију за 3:1.

Онда је дошао тренутак за мундијалску историју, у 62. минуту. Брахими је одиграо сјајан дупли пас са Слиманијем, а онда затресао мрежу за 4:1, па је Алжир постао први афрички тим који је на једној мундијалској утакмици постигао четири гола.

Нову наду Кореји донео је Ку у 72. минуту после гужве у шеснаестерцу, али азијска селекција није успела и да донесе нову напетост, па је Алжир заслужено прославио убедљиву победу.