SP FUDBAL: Amerikanci u finišu srušili Ganu

0

482506_gana-sad-foto-ap-1_ig

Фудбалери репрезентације САД савладали су селекцију Гане после драматичног финиша са 2:1 (1:0) за крај првог кола у групи Г.

Гана 1

САД 2

Стадион: Дунас Арена – Натал. Гледалаца: 39.760. Судија: Јонас Ериксон (Шведска). Стрелци: Ајев у 82, а Демпси у 1. и Брукс у 86. минуту за САД.

Гана: Квараси, Опаре, Асамоа, Боје, Менсах, Атсу (од 78. Адома), Рабију (од 71. Есијен), Мунтари, Џ. Ајев (од 59. Боатенг), Ђијан, А. Ајев.

САД: Хауард, Џонсон, Камерун, Беслер (од 46. Брукс), Бизли, Бекерман, Џонс, Бедоја (од 77. Зуси), Бредли, Демпси, Алтидор (од 23. Јохансон).

„Јенкији“ су повели голом Клинта Демпсија из 29. секунде, да би у 82. „црне звезде“ анулирале заостатак, а занимљив сусрет решио је дебитант на великој сцени Џон Брукс.

Погодак америчког нападача је најбржи на шампионату у Бразилу и пети најбржи у историји, док рекорд држи некадашњи турски репрезентативац Хакан Шукур који је мрежу на СП затресао у 11. секунди. Ипак, да он не буде јунак побринули су се мало противник, а мало његов млади саиграч, 21-годишњи штопер Брукс који је први наступ за САД уписао у пријатељском мечу са БиХ.

На шансу није дуго чекао, ушао је на старту другог полувремена уместо повређеног Беслера и четири минута пре краја дебитантским голом у првом мечу на неком великом такмичењу одлучио победника.

Селектор „јенкија“ Јирген Клинсман одлично је физички наштимовао своју екипу, све линије тима су више него добро функционисале и затварале прилаз голу Тима Хауарда, кога су брзоноги играчи Гане највише угрожавали ударцима из даљине.

Најопаснији су били Кристијан Атсу и Асамоа Ђијан на истеку пола сата игре, али до краја полувремена нису успели да надокнаде заостатак.

Једину главобољу Клинсману задала је повреда Џозија Алтидора уз 23. минута коме је страдала лева бутина и према првим проценама ради се о тежој повреди, иако се сам повредио.

Ни у наставку се слика није много променила. Гана је са свих опседала гол Американаца који су се врло добро бранили, ушли су и Кевин Принц Боатенг и Микаел Есијен, а до толико жељеног изједначења дошли су у 82. минуту.

Пробиле су се „црне звезде“ по левој страни, Асамоа Ђијан је петом фантастично одложио лопту до Андреа Ајева, кога нигде није било целу утакмицу, да би ударцем спољним делом копачке матирао Хауарда за 1:1.

Њихова радост је трајала само четири минута, јер је уследио сјајан скок Брукса на центаршут из корнера са десне стране, па је ударцем главом донео САД сва три бода на старту Мундијала у Бразилу и дао ветар у леђа пред дуеле са Немачком и Португалом.