SP BRAZIL: Alžirci pali posle „đavoljeg“ preokreta!

0

482781_20140617reutersdominic-ebenbichlerbelo-horizontedi006565448_ig

Фудбалска репрезентација Белгије спречила је изненађење у првој утакмици Групе Х Светског првенства и одржала титулу фаворита из сенке. „Ђаволи“ су губили до 70. минута, али су након преокрета успели да савладају Алжи са 2:1 головима резервиста Фелаинија и Мертенса.

Белгија – Алжир 2:1 (0:1)

Стадион: „Минеирао“. Судија: Родригез (Мексико), Стрелци: Фелаини 70, Мертенс 80 (Белгија) – Фегули 25 (Алжир)
Белгија: Куртоа, Алдервирлд, Компани, Ван Бујтен, Вертонген, Вицел, Де Брујне, Азар, Дембеле (од 65. Фелаини), Чадли (од 46. Мертенс), Лукаку (од 58 Ориђи).
Алжир: Мболи, Бугера, Гулам, Халиче, Фејхули, Међани (од 84. Гилас), Бенталеб, Соудани (од 66. Слимани), Таидер, Марез (од 71 Ласен), Мостефа

Белгијанци, онако пуни себе због чињенице да су велики фаворити на мечу, преузели су лопту, али се нису надали да ће у првом полувремену у казнени простор противника ући само једном.

Алжир је стрпљиво градио своје нападе, без много излетања дефанзивних везних, али и у таквој формацији је доста претио Белгији која се мучила да упути шут ка голу.

Све је веће нестрпљење било у редовима белгијске селекције, тако да је отпочела офанзива која је кажњена у 25. минуту када је после брзе контре Сафир Таидер ушао у шеснаестерац где је Јан Вертонген направио фаул и очигледан пенал који је сигурно реализовао Софијан Фегули.

Два покушаја Аксела Вицела са дистанце и један продор Насера Чалдија било је све што су „ђаволи“ направили у првом делу утакмице, тако да је резултат остао 1:0.

Селектор Белгије Марк Вилмотс није хтео да чека побољшање игре присутних на терену, па је до 65. минута направио све три измене. Управо је трећа измена и донела изједначење.

Маруан Фелаини сачекао је одличан центаршут са леве стране Кевина Де Брујна, надскочио штопера Алжира и под пречку, у 70. минуту, затресао мрежу Мболија.

Млади таласи Белгије и Алжира

Репрезентативац Алжира Набил Бенталеб са 19 година и 205 дана најмлађи је фудбалер који је играо за селекцију на Светском првенству, док је исту част заслужио Дивок Орижи у Белгији који је постао најмлажи играч „ђавола“ са 19 година и 59 дана престигавши Емила Мпензу који је 1998. године у Француској дебитовао са 19 година и 344 дана.

Да је Вилмотс направио добар посао у другом полувремену осведочио је Дриес Мертенс, који је ушао уместо Чадлија на одмору.

Играч Наполија је одлично примио лопту која је дошла од Едена Азара, затим се као стрела стуштио ка голу Алжира и јаким ударцем оставио чувара мреже без шансе да спречи преокрет.

Други гол је Белгијанцима дао крила, па је Фелаини, поново у ваздушном дуелу опасно запретио Мболију који је пребацио лопту преко пречке.

За „ђаволе“ је било битно да сачувају свој гол како би дошли до три бода, али за то није било потребе, јер Алжирци нису имали снаге да спрече пораз на стадиону „Минеирао“.

Белгијанци су последњи пут успели преокретом да савладају противника 2010. године, тачније Бугарску са 2:1.