• ŠOK NA STARTU ABA LIGE: Bleda Zvezda pala u Širokom!

ŠOK NA STARTU ABA LIGE: Bleda Zvezda pala u Širokom!

0

kkcrvenazvezda.rs_f

(Блиц спорт)

Кошаркаши Црвене звезде Телеком ушли су у нову сезону АБА лиге као једни од фаворита за трофеј, а у првом колу су, после прилично неорганизоване игре у нападу и често „бушне“ одбране коју су надмудривали и тинејџери, изгубили на гостовању Широком са 80:79 (13:17, 25:18, 20:20, 22:24).

Црвено-бели су током лета прилично реновирали свој тим, тренер Дејан Радоњић је добио бројне новајлије, попут прошлосезонског МВП-а домаће Суперлиге, горостасног центра Бобана Марјановића, словеначког репрезентативца Јаке Блажича, Американаца Блејка Шилда и Чарлса Џенкинса и крилног центра Ивана Раденовића, али ни они нису довољно допринели екипи да би се победом отворила сезона. Штавише, после тријумфалног низа од 13 мечева на припремама, Звезда је доживела пораз у првој „правој“ утакмици. А како је одиграла, пред Радоњићем је још много посла.

Стартну петорку поставу црвено-белих на овом мечу чинили су, помало изненађујуће, Нелсон, Лазић, Шилб, Митровић и Марјановић. Уз пет поена Бранка Лазића, промашено закуцавање Марјановића, атрактивну блокаду  Нелсона и погодак са полу-дистанце Блејка Шилба, Звезда је повела са 7:2. Тројка младог Митровића, омогућила је Звезди да стигне до 10:2, након чега је уследио велики пад у игри гостију. И, као да није престајао до краја.

Радоњић је „мешао карте“, али се Широки разиграо више од гостију Широки, па су уз расположеног Каштропила домаћи пришли на 8:14, а контрама и закуцавањем Бараћа, на 13:15, што је до одушевљења довело неколико стотина навијача са хрватским шаховницама у рукама.

Екипа тренера Дамира Вујановића потпуно се тада у нападу посветила продорима, а зонска одбрана, која је одменила дотадашњу „човек на човека“, уз прилично агресиван начин њеног спровођења у дело, почела је напрасно да прави проблем организацији Звездине игре. А како је Бошњак мучио спољну линију гостију, која уопште није успевала да повеже своје редове и озбиљније припрети ривалу још од средине прве деонице, тројком Бориса Бараћа Широки је повео са 27:26, а отишао на 31:27 новим поенима овог крилног играча.

Да се Шилб није колико-толико разиграо у финишу првог полувремена, које је окончано са 38:35 за домаће, који су до те предности дошли тројком Џонатана Џонса са пола терена, Звезда би имала далеко већи заостатак, што због чак девет изгубљених лопти, што због приличних проблема са организацијом офанзивне игре.

Управо зато, Радоњић је почетком другог полувремена на паркет послао и младог плејмејкера Александра Цветковића, али се игра гостију и даље базирала на слању лопту центрима, па је поенима Катића предност домаћих смањена на 44:43. Али, да би се расположени Широки надиграо, у тим тренуцима је било потребно зауставити његове продоре, а Звезда то није успевала, па су два закуцавања и крајње једноставне акције омогућиле Вујановићевој екипи да дође до 51:45 у 27. минуту, а недуго затим и до великих 58:50 после „рафала“ Џонса, Бараћа и Бошњака.

Ипак, на паузу пред последњи предах отишло се са само „+3“ за Широки, добрим делом и због тога што је нови капитен црвено-белих, Марко Симоновић, уз звук сирене погодио тројку искоса са леве стране. Када је Симоновић дао још једну на старту четврте четвртине, а онда Нелсон крунисао „крађу“ закуцавањем, серија од 10:0 вратила је Звезди предност (60:58).

Црвено-бели су, одједном, почели да махом индивидуалним акцијама решевају своје нападе, или акцијама које су биле изнуђена решења, никако неким које би се могле назвати осмишљеним од почетка до краја. Како је са једне стране 18-годишњи Домагој Бошњак наставио своје безгрешно шутерско издање (први промашај у 27. минуту), а Звезда слободна бацања шутирала почетком четврте деонице лошије него што се шутирају тројке, Широки се вратио у живот, најавиши напету завршницу.

Три минута је до краја, Широки је водио са 69:67, а онда је уследила серија обостраних грешака и бљесак сјајног Бараћа, који је тројком донео домаћину 74:69 на минут и 36 секунди до краја, што је Дејана Радоњића натерало да затражи тајмаут, а у њему прилично гласно опсује, стављајући играчима до знања шта мисли о њиховој игри.

Нелсонова тројка, после пет узастопних промашаја, примакла је Звезду на 75:74, пола минута до краја, а иако је Широки промашио наредни шут, дошао је до лопте и слободним бацањима младог Бошњака стигао на „‘+3“.  На петнаест секунди до краја, домаћи су фаулирали Раденовића, не дозвољавајући изједначење. Новајлија у дресу екипе са Малог Калемегдана погодио је само један пенал, баш као што је скоро цела екипа очајно шутирала бацања на овом мечу (13:22), па је Џонс фаулиран како би се спречило неизбежно. Није било више грешака у игри домаћих, које ни тројка Блажича уз звук сирене није омела да прославе неочекивану победу над фаворитом.