PIONIR PROGUTAO UNIKAHU Nova evroligaška pobeda sjajne Zvezde!

0

Кошаркаши Црвене звезде победили су Уникаху у 4. колу Топ 16 фазе Евролиге са 87:73, чиме су се изједначили са шпанском екипом по учинку (2-2). У хали „Пионир“ тим Дејана Радоњића био је бољи током већег дела меча, разлика се углавном кретала око 10 поена, до бриљантне завршнице у којој су се истакли Симоновић и Лазић.

Црвено-бели су у овој сезони претрпели само један евролигашки пораз у „Пиониру“, падали су редом Реал, Химки и Бајерн, једино је Фенербахче био прејак, па је екипа базирала оптимизам на „врућем“ терену и непријатељском дочеку, да би на крају заслужено славила.

Велике заслуге имао је Марко Симоновић са две везане тројке у завршници, меч је окончао са 12 поена, 16 је имао Јовић, 10 Маик Цирбес, а девет Бранко Лазић. У гостујућем табору, само је Џамар Смит имао двоцифрен учинак са 11 поена. Немања Недовић је убацио девет, а Демаркус Нелсон четири уз четири изгубљене лопте.

Прва четвртина: Гудурић покренуо екипу за вођство

Почела је утакмица уз слабу реализацију у нападу на обе стране, црвено-бели су стартовали у постави Јовић, Дангубић, Кинси, Милер, Цирбес, а тек је плејмејкер Јовић са линије пенала постигао прве поене.

У мали проблем ушао је Дангубић са два фаула за минут и по, док је на тројку Кузминскаса реаговао продором кроз рекет (4:5).

Кузминскас је и даље носио игру Уникахе до 7:10, пошто је пет фаулова већ направљено до 7. минута утакмице. Прве овације потезом изазвало је закуцавање Милера једном руком за 9:10, после чега је и Немања Недовић ушао у игру уз аплауз.

После одличне игре Цирбеса у рекету, „севнула“ је и тројка Гудурића за преокрет, па се надовезао и немачки центар још једном за 16:12.

Он је потпуно раздрмао екипу, наставила се серија црвено-белих, па је над њим и Недовић направио већ други фаул и одвео га на линију пенала. Није било промашаја, па је тим Дејана Радоњића на паузу отишао са 21:14.

Друга четвртина: Црвено-бели одмакли Шпанцима

Где је Гудурић стао у првој, наставио је у другој деоници. Специјализовао се за изнуђивање фаулова, овај пут је то урадио Дијезу и донео екипи двоцифрену предност при 24:14, на шта је одговорио Џексон тројком.

Само је Суарез имао лаке поене, па је уследила мини серија Стефана Јовића. Тројка, па шетња поред Нелсона за 31:19 и тајм-аут индиспониране Уникахе.

Иако су гости у појединим тренуцима успевали да испарирају, то није било довољно да се смањи разлика. Након Цирбеса, из сенке је до изражаја дошао Немања Дангубић са пет везаних поена до 41:29 минут пре полувремена. Када је Недовић смањио на 10 поена заостатка, Радоњић је узео тајм-аут, али није било промене резултата пред одмор – остало је 41:31.

Трећа четвртина: Тројке вратиле Уникаху у меч, Гудурић одговорио пред завршницу

У ефикасном ритму играло се „кош за кош“ на старту треће деонице меча, с тим да су тројке биле оружје Уникахе у два наврата, па су смањили на 49:43. Низ је наставио Џамар Смит новим прецизним покушајем иза линије 6,75, чиме је Уникаха дошла до 51:46 на пола четвртине.

Мала пауза за тајм-аут пријала је црвено-белима, скок у одбрани почео је боље да функционише, Гудурић је везао два коша, придружио му се Јовић из контре (57:48), што је и публику вратило активније у меч.

Буку је појачао још Марко Симоновић после очајног шута Недовића, тројком је вратио на +10, па је Ђоан Плаза био приморан да тражи тајм-аут. Није било решења за нову тројку Џамара Смита, али се на томе завршило пред одлучујућих 10 минута игре (60:53).

Последња четвртина: Симоновић распршио наде Уникахе тројкама и дефанзивом

Није се променио ритам утакмице, гости су смањивали разлику, па правили грешке, пре свега Нелсон у корацима. Ипак, Aмериканац је смањио на 60:57, али су Мицић и Симоновић реаговали одвођењем екипе на 65:57, прихватљивију предност пред сам финиш.

Није се прославио Недовић, Плаза га је послао на клупу, док је на Кинсију било да појача офанзивни ритам екипе. Нервозни Плаза је у серији приговора „зарадио“ техничку и олакшао црвено-белима. Кинси је то искористио за три поена и +11 пред нову паузу.

Из другог плана кандидатуру за јунака меча истакао је Марко Симоновић, везао је две тројке за нову одступницу Шпанцима, одлично је одиграо у одбрани затим и изборио се за нови напад, чиме је практично све било решено. Само му се придружио Бранко Лазић за коначни ударац и убедљивију победу.

СТАТИСТИКА

Црвена звезда – Уникаха 87:73 (21:14, 20:17, 19:22, 27:20)

Хала: Пионир. Гледалаца 6.421. Судије: Ламоника (Италија), Болтаузер (Словенија), Пастусјак (Пољска).

Ц. звезда: Кинси 3, Ребић, Дангубић 7, Лазић 9, Симанић, Мицић 7, Симоновић 12, Гудурић 13, Јовић 15, Милер 7, Цирбес 10, Штимац 4.

Уникаха: Џексон 7, Дијаз 7, Хендрикс 2, Томас 9, Дијез, Суарез 4, Смит 11, Недовић 9, Васкез 8, Кузминскас 6, Нелсон 4, Кули 6.