OD LAGANOG VOĐSTVA DO DRAME Srbija dobila Crnu Goru uz promašen penal i strepnju

0

Fudbalska reprezentacija Srbije došla je na korak od osvajanja prvog mesta u 4. grupi druge divizije Lige nacija, time i plasmana u viši rang takmičenja, nakon što je na Marakani savladala Crnu Goru sa 2:1 (2:0).

„Орлови“ су уводних пола сата провели испитујући могућности за пробој кроз бедем ривала, који се врло организовано бранио, у два наврата припретио из контри, а онда је за мање од два минута домаћин двапут затресао мрежу Црне Горе, преко Љајића и Митровића, и себи широом отворио врата ка тријумфу. Последњи меч у групи изабраници Младена Крстајића играће у уторак 20. новембра против Литваније, када ће и пасти одлука о коначном пласману.

Четири „златна орлића“ Крстајић је уврстио у стартну поставу за овај меч са комшијама, у питању су били голман Предраг Рајковић, дефанзивац Милош Вељковић, те везни играчи Немања Максимовић и нешто офанзивнији Мијат Гаћиновић, но главне полуге у тиму били су њихови нешто искуснији саиграчи. Тако је у 30. минуту Душан Тадић повео контранапад по десном крилу, са средине терена идеално послао дијагонално додавање за Адема Љајића који се стуштио га голу супарника и рутински савладао голмана Петковића.

Непуних 120 секунди касније, било је 2:0. Свој пети гол у Лиги нација Александар Митровић је постигао спретно реагујући на ивици петерца након што му је имењак Коларов, који се одлично убацио по левом крилу, центирао на идеалан начин, па спаса по мрежу ривала није било.

А како су „орлови“ тада раширили крила, могли су ту мрежу да напуне до одласка на предах. Ређали су се покушаји Митровића, Гаћиновића и Тадића, а најбољу прилику за нови погодак Србија је имала у завршници првог дела меча. Тада је Матић пао у казненом простору Црне Горе, а Симићев истина нехотични додир с нашим репрезентативац шпански судија Маљенко је окарактерисао довољним за најстрожу казну. Ипак, Александар Митровић је превише ноншалантно хтео да постигне гол „Паненка“ ударцем – пребацио је читаву мету, па је остало 2:0.

Важан је био тај пенал, иако се чинило да су наши потпуно згромили отпор супарника. Јер, од три разлике Црногорци се не би опоравили, а овако су у друго полувреме ушли решени да што пре смање заостатак и врате се у живот. И, како је време одмицало, тако је било јасно да је офанзивна решеност заиста већа на страни момака у белој опреми. Мугоши је најпре поништен погодак, чини се неоправдано, јер је приликом Јанковићевог слободњака био у дозвољеној позицији, но један од његових саиграча је можда за центиметар, два био иза леђа наше одбране, али се није дуго чекало да се поменути нападач Црне Горе радује.

Играо се 70. минут када је гостујући тим одиграо два брза додавања пробијајући се по левој страни, а онда је из левог дела шеснаестерца Косовић угледао Стефана Мугошу у срцу казненог простора, додао му одмах лопту, а овај ју је закуцао у горњуи део мреже немоћног предрага Рајковића – 2:1.

У наредних стотинак секунди Црногорци су имали још два шута, један непрецизан (Мугоша) и један одбрањен (Јанковић), па је постало јасно да следи драматична завршница. „Орлови“ су претили преко Коларова и његових продора, Тадићевог шута са дистанце, а (тек) од 83. минута и уз најбољег стрелца Бундеслиге Луку Јовића у игри, док су гости покушавали и са дистанце, када је Јововићев пројектил у корнер крајњим напором скренуо Предраг Рајковић, и из петерца, где се спетљао резервиста Ђорђевић. Ипак, мреже су мировале, па је тријумф припао екипи селектора Младена Крстајића која ће у уторак на стадиону Партизана моћи да обезбеди прво место, пролазак у другу дивизију и пласман на Ф4 турнир с ког победник иде на Европско првенство.

Пето коло Лиге нација
Србија – Црна Гора 2:1 (2:0)
Стрелци: 1:0 Адем Љајић у 30. минуту, 2:0 Александар Митровић у 32, 2:1 Стефан Мугоша у 70.
Београд – Стадион: Рајко Митић; Гледалаца: 15.416; Судија: Алберто Ундијано Маљенко (Шпанија); Жути картони: Гаћиновић, Матић – Копитовић, Мугоша, Симић
Србија: Рајковић, Рукавина, Миленковић, Вељковић, Коларов, Матић, Максимовић, Гаћиновић (од 71. Лукић), Тадић, Љајић (од 90. Радоњић), Митровић (од 83. Јовић)
Црна Гора: Петковић, Марушић, Копитовић, Симић, Вешовић, Шћекић (од 46. Бољевић), Косовић, Јанковић (од 82. Ђорђевић), Иванић, Јововић, Мугоша