NEJMAR I ŽEZUS SPREČILI SENZACIJU: Kostarika pala tek u sudijskoj nadoknadi

0

Fudbaleri Brazila pobedili su Kostariku sa 2:0 u utakmici drugog kola Grupe E na Svetskom prvenstvu u Rusiji.

Оба гола „Селесао“ је постигао у надокнади пошто се током читавог меча мучио, покушавао са дистанце, или је једноставно голман Костарике Кејлор Навас био фантастичан.

Први гол за Бразил је дао Филипе Кутињо, а други Нејмар.

Бразил опет у првом полувремену није показао оно што се од њега очекује. Костарика је већ после пет, шест минута повукла играче на своју половину и чекала контранападе.

Светско првенство – група Е:

Бразил – Костарика 1:0 (0:0)
(Кутињо 90+1)

судије: Бјорн Кујперс (НЕД), Сандер Фан Рекел (НЕД), Ервин Зеинстра (НЕД), Дамир Скомина (СВН)
Бразил (4-3-3): Алисон – Миранда, Силва, Марсело, Фагнер – Касемиро, Паулињо (од 70. Фирмино), Кутињо – Нејмар, Габријел Жезус, Вилијан (од 46. Даглас Коста). Селектор: Тите.
Костарика (3-4-2-1): Навас – Гонсалес, Дуарте, Акоста – Гамбоа, Борхес, Гусман Перес, Овиједо – Руис, Венегас – Урења. Селектор: Оскар Рамирес.

Иако је „Селесао“ током целог првог полувремена „давио“ лопту седамдесетак одсто времена, Костариканци су били нешто конкретнији.

Тако је било у 13. минуту када је добар продор Гамбое уз десну гол-аут линију из другог плана пропустио да реализује Борхес са десетак метара из одличне ситуације.

Након тога је уследио период игре када је Бразил почео да доминира. Жезус је и дао гол, али он није признат због офсајда, а осим тога су се покушаји сводили на ударце издалека.

Предњачили су Марсело и Кутињо, али је до „бледог“ полувремена Бразила само Марсело једном приморао Кејлора Наваса да реагује после лепе „бициклице“ и ударца у доњи десни угао гола.

Кариоке“ су могле питање победника да реше много раније, пошто су најближе вођству биле половином другог дела игре, када је Жезус добрано уздрмао пречку.

Меч у Санкт Петербургу остаће упамћен и по томе што је први пут на шампионату промењена одлука да се досуди пенал. До тог детаља је дошло у 78. минуту. Гонзалес је у шесанестерцу био у дуелу са Нејмаром, када је нападач Пари Сен Жермена бао као покошен.

Судија Бјорн Кујперс је најпре показао на белу тачку, што је изазвало неверицу код Костариканаца, бунили су се код холандског арбитра, па је он позвао у помоћ ВАР технологију. И то се показало као права одлука, пошто је после прегледавања снимка постало јасно да од пенала није било ништа.

Јесте дошло до контакта између Гонзалеса и Нејмара, али је он био толико благ да није било материјала за најстрожу казну. Видео је то и Кујперс, па је преиначио своју одлуку.

Пре тог детаља је Бразил заиста био боља селекција на терену, плео је мрежу око гола Кејлора Наваса, као и након потеза Нејмара. И та иницијатива је уродила плодом, јер је Филипе Кутињо успео да скрати муке „кариока“.

Горело је Бразилцима под ногама, морали су да победе Костариканце у другом колу групе Е, и до тријумфа су успели да дођу у судијској надокнади. Јесу били бољи у већем делу меча, Нејмар, Кутињо и Габријел Жезус су покушавали да затресу мрежу голмана „тикоса“ Кејлора Наваса, но чувар мреже Реала је био несавладан. Све до 91. минута.

Тада се указала прилика везисти Барселоне Филипеа Кутинај, који је искористио најмању шупљину у одбрани Костарике, те је матирао Кејлора Наваса, голмана Реала, за вредна три бода.

Тачку на меч успео је са ставио Нејмар, који је у 97. минуту поставио коначан резултат и донео је Бразилцима три бода.

Срећни Бразилци су успели у завршници да се извуку, дођу до три бода и тако доведу себе у знатно бољу ситуацију. Са друге стране, Костариканци су остали без шансе да се пласирају даље.