Košarka: Zvezdi ubedljivo prvi derbi

0

Кошаркаши Црвене звезде победили су Партизан са 92:78 у првом овосезонском вечитом дербију у оквиру осмог кола АБА лиге.

Партизан има шест победа и два пораза, док је Звезда нанизала трећи тријумф у Јадранској лиги и сада има скор 4-4.

Звезда је одиграла фантастично прво полувреме и већ у финишу друге четвртине имала је 19 поена вишка. ’Црвено-бели’ су једину кризу имали у првих пет минута последње деонице када је Партизан пришао на -9, али се Звезда консолидовала и до краја дошла до важне победе.

Најефикаснији у победничком тиму био је Де Маркус Нелсон са 20 поена (7-11 из игре, 5аст), Елтон Браун имао је 15 поена (6-11 из игре) и 7 скокова, а Мајк Скот уписао је 13 поена (1-3 за два, 3-3 за три, 6ск. и 2аст).

Осим Американаца, у табору ’црвено-белих’ одличан је био Борис Савовић са 14 поена (4-8 из игре) и 10 скокова, а Игор Ракочевић дао је 10 поена (4-11 из игре).

Убедљиво најбољи у екипи Партизана био је Давис Бертанс са 23 поена (2-6 за два, 5-8 за три), Лео Вестерман имао је 12 поена (5-12 из игре) и по 5 скокова и асистенција, али и 3 изгубљене лопте.

Владимир Лучић забележио је 11 поена (2-8 из игре) и 5 скокова, а Драган Милосављевић постигао је 10 поена.

Текстуални пренос меча:
На почетку меча играло се у веома брзом ритму, а обе екипе проналазиле су пут до коша ривала.

Звезда је старту била у благој предности, Суботић је убацио пет поена, али су ’црно-бели’ имали одговор преко Милосављевића и две тројке Вестермана.

До прве нешто веће предности дошла је Звезда – Нелсон је погодио тројку, затим и полагање на асистенцију Радивојевића, а Симоновић је дао тројку за +6 (20:14).

Партизан је играо три минута без коша из игре, Савовић је везао шест поена за десет поена предности за Звезду (26:16), па је тренер домаћих Душко Вујошевић затражио тајм-аут.

’Црно-бели’ су после минута одмора заиграли много боље, а серију 6-0 заокружио је Лучић атрактивним закуцавањем. Ипак, у последњој секунди прве четвртине Савовић поентира за предност Звезде 28:22 после десет минута игре.

Тим Владе Вукоичића сјајно је почео другу деоницу – Ракочевић и Браун, уз једну тројку Скота, направили су серију свог тима 14-2, па је Звезда повела са 42:24.

После Вујошевићевог тајм-аута, Бертанс је погодио тројку уз звук сирене, поентирао је и Вестерман после лепе финте, што је узроковало Вукоичићев тајм-аут.

И Звезда је добро реаговала на минут одмора и одговорила истом мером преко Нелсона и Катића, да би недуго после тога имала и 19 поена вишка после бацања Савовића (51:32).

До краја полувремена ’црно-бели’ су успели да смање заостатак на 14 поена, погодио је Милосављевић, а затим је у финишу четвртине Бертанс погодио своју трећу тројку – 53:39 за Звезду на крају првог полувремена.

При резултату 53:41 Катићу је свиран фаул у нападу, његов трећи, да би затим у следећем нападу био досуђен обострани фаул Гагићу и Катићу. То је био четврти фаул за Звездиног центра, он је изузетно бурно реаговао и зарадио техничку грешку, па је затим и искључен са утакмице.

Лучић је реализовао само два од четири бацања, да би судије затим одсвирале четврту личну грешку Гагићу, фаул у нападу. Бертанс је био једини расположен у редовима Партизана, а Браун је са шест поена вратио Звезду на +15 (61:46).

Играло се у серијама, после поготка Вестермана и тројке Анђушића Партизан је пришао на -10, али је после тајм-аута Звезда узвратила серијом 6-0, уз закуцавање Савовића.

После ’тихог’ првог полувремена, Скот се разиграо и после његовог поготка уз фаул Звезда је повела са 72:53. Душко Вујошевић је у завршници четвртине добио техничку грешку, али је Ракочевић промашио оба пенала и ’црвено-бели’ су са +19 отишли на последњи двоминутни одмор.

Почетком последњег периода кошаркаши Партизана почели су да играју пресинг по целом терену, а кошаркаши Звезде били су неколико минута потпуно погубљени на терену – изгубили су неколико лопти на својој половини, а Партизан је казнио Звездин скоро петоминутни пост казнио тако што је пришао на девет поена заостатка.

Једини донекле расположен у екипи Звезде у том интервалу био је Нелсон, а утисак је да су ’црно-бели’ у неколико наврата пропустили прилику да учине меч још неизвеснијим.

После скоро шест минута у последњој четвртини екипа Владе Вукоичића успела је да организује неколико повезаних напада и да одбије налет ’црно-белих’ – после бацања Радивојевића Звезда је повела са 83:71.

Партизан није више имао снаге да у континуитету игра пресинг по целом терену, а погодак Брауна и тројка Скота преломили су утакмицу у корист ’црвено-белих’.